Yemek Yiyerek Zayıflamak Mümkün Mü?

tarafından
10
Yemek Yiyerek Zayıflamak Mümkün Mü?

Çoğumuz fazla kilolardan kurtulmak isteriz. Bunun için çeşitli diyetler yaparız ve bu diyetleri kısa sürede bırakırız. Diyetlerin size sunduğu yiyecekle genellikle doymazsınız. Bu nedenle kısa sürede diyeti bırakıp aynı kiloda kalmanız kaçınılmaz olmaktadır. Çoğu kişi yemek yiyerek zayıflamanın yollarını arar.

Yemek Yiyerek Mümkün Mü?


Yemek yiyerek zayıflama herkesin hayalidir. Ancak bu o kadar da kolay değildir. Zayıflamak için yediğiniz yemeğin kalorisinden fazlasını yakmak zorundasınız. Yani günde bin kalori alıyorsanız en az 1100 kalori yakmanız gerekmektedir. İnsan vücudu kendi halinde çalışırken yani siz televizyon izlerken, otururken, gülerken, uyurken ve hatta yemek yerken bile kalori harcarsınız. Ancak bu harcadığınız kaloriden fazlasını yediğiniz için kilo almışsınızdır. Öncelikle eski alışkanlıklarınızı yerine getirerek kilo veremeyeceğinizi öğrenmelisiniz. Yemek yiyerek kilo vermenin en etkili yolu egzersizdir. Egzersiz yaparak günlük harcadığınız kalorinin fazlasını yakabilirsiniz. Ancak bu pek çok zaman istenilen sonucu vermemektedir. Bunun nedeni egzersiz sırasında öncelikle karbonhidratların yakılması ve size açlık hissi vermesidir. Daha çok yemek yer ve aynı kilonuzu korursunuz. Bu nedenle egzersiz yaptığınız sürece daha az yemeniz faydalı olacaktır.

Zayıflarken Su İçmenin Önemi Nedir?


Amacınız fazla aç kalmadan zayıflamak olduğu için su içmenin önemi çok büyüktür. Su içmek insanın metabolizmasını hızlandıracağı için daha hızlı zayıflamanızı sağlayacaktır. Su içmek için kendinize kısa notlar yazabilirsiniz. Egzersiz sırasında bol su yakacağınız yağ oranını artırmaktadır. Çünkü vücutta en fazla su isteyen temel enerji kaynağı yağdır. Eğer vücut su bulamazsa karbonhidrat ve hatta protein yakmaya başlar. Bu da size daha fazla açlık hissi oluşturur. Bir diğer yolu ise yemeklerden sonra değil önce içilen suyun önemidir. Yemeklerden önce su içmek hem midenizin daha fazla yemek istememesine neden olur hem de daha sağlıklı beslenmenizi sağlar.

Ne Zaman Yemek Yemeliyim?


Bu konuda uzmanlar sabah kahvaltısının önemini vurgular. Sabah kahvaltısında eskiden yediğiniz kadar yemek yiyebilirsiniz. Ancak daha önce söylediğimiz gibi yemeğe başlamadan önce su içmenizde fazda var. Öğle yemeğinde ise biraz daha az ve hafif yemekler tercih etmelisiniz. Yiyerek zayıflamanın en önemli noktası akşam yemeğinde çok az ve hafif yemektir. Bu nedenle akşam yemeğinden yaklaşık iki saat önce hafif bir şeyler atıştırabilirsiniz.