Verimli Ders Çalışmak

tarafından
12
Verimli Ders Çalışmak

Verimli ders çalışmak günümüzde birçok kişi tarafından problem haline gelmiş bir durum olarak göze çarpıyor. İstenilen konsantrasyon ve verime ulaşılamama sonucunda, kişide ki motivasyon gittikçe düşmektedir. Peki bu konuda neler yapmak gerekiyor, nelere dikkat edilmeli, yazımızda bu konular hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Yetiştirmeniz gereken ödevler ve dersler varken, dikkatinizi ve düşüncelerinizi tam olarak yansıtmakta güçlük yaşıyorsanız, bir şeyler ters gidiyor demektir. Bu durumlarda kişiler ders çalışmaya daha fazla zaman ayırma yöntemi üzerinde durmaktadır. Ne yazık ki bu durumda istenilen verimi yakalanması adına pek bir sonuç içermez.

Verimli ders nasıl çalışılır?

İlk olarak ders çalışma için seçilen ortamı oldukça dikkatli çekmek gerekiyor. Ortam dağınıklığı, içerisinde bulunan renkler, eşyalar, kişinin kendine rahat bir çalışma ortamı oluşturması adına büyük önem taşıyor. Detaylı bir şekilde değinecek olursak, dikkat dağıtıcı her şeyin kişiden uzak olması izlenebilecek en doğru yol diyebiliriz. Ders çalışma süresi uzun olması gerekiyorsa, zaman zaman dinlenmekte verimli ders çalışma adına önem taşımaktadır. Örneğin, 1 saat içerisinde 10 ile 15 dakika arasında çalışmaya ara vererek, zihninizin temizlenmesini ve dikkat oranının artmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, çalışma ortamında yakaladığınız rahatlığa da dikkat etmeniz gerekiyor. Vücudunuzun ne kadar esnediği, bulunduğunuz alanın sizin için ne kadar yeterli olduğu, verimli çalışmalar yapmak için dikkat edilmesi gereken konulardır.

Verimli ders çalışmak için nelere dikkat edilir?

Verimli ders çalışmak adına gürültülü ortamlardan kesin olarak uzaklaşılması gereklidir. Dikkat bozukluğu ve konsantrasyon kaybı yaşanabilecek her ortam, kişi için tehlike demektedir. Bu tür ortamlarda verimli ders çalışma olasılığı çok düşük seviyededir. Bunların yanı sıra gıda konusunda da bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. Aç karna ders çalışmak yerine, yemek yenildiği zamanları tercih edilmesi önemli bir husus. Kişinin planlı ve programlı olması, kendine bir düzen oluşturması gereklidir. Uykusuz ve yorgun olduğu günleri planları arasında dahil etmemesi, verimli ders çalışmak adına sağlıklı bir karar olacaktır. Ders çalışma anında ihtiyaç duyulmaması halinde, telefondan, televizyon ve bilgisayar gibi teknoloji aletleri kullanmaktan kaçınılmalıdır. Dikkat kaybı yaşanmasının en önemli sebepleri arasında bu üç teknolojik alet zirvede kendine yer edinmeyi başarmıştır.