Uzaktan Eğitim Nedir?

tarafından
13
Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan Nedir?

, son zamanlarda pek çok kişinin sık sık sorduğu ve araştırdığı eğitim türleri arasında yer almaktadır. , , örgün eğitim gibi kavramlar oldukça yoğun. Bir şekilde araştırılmakta ve talep görmektedir. Peki, nedir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Uzaktan eğitim mekandan ve zamandan bağımsız bir şekilde öğrenci ve öğretmenlerin buluşarak eğitimin gerçekleştirilmesi anlamına gelmektedir. Uzaktan eğitim sayesinde hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin kampüse gitme zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Bu doğrultuda mevcut bilgisayar teknolojileri aracılığı ile yalnızca sanal ortamda sesli, canlı ve görüntülü bir şekilde eğitim alabilmek mümkün hale gelmektedir. Günümüz şartları doğrultusunda öğretim ve eğitiminde oldukça sıkıntılı hale geldiğini ifade edebilmek mümkündür. Ancak teknolojinin gelişmesi ve yeni eğitim sistemlerinin meydana gelmesi ile birlikte eğitim alanında oldukça yeni ve teknolojik adımların atıldığını ve bu adımların da öğrencilerin başarılarını etkilediğini ifade edebiliriz.

Uzaktan Eğitim Sisteminin Avantajları

Uzaktan eğitim sistemi son derece teknolojik bir eğitim sistemi olduğu için çeşitli avantajlarının bulunduğunu da rahatlıkla ifade edebilmek mümkündür. Bu doğrultuda uzaktan eğitim sisteminin en önemli avantajının kampüse ya da herhangi bir eğitim merkezine gitme sorumluluğunun olmaması şeklinde açıklanabilir. Bunun yanı sıra uzaktan eğitim çağdaş, akılcı ve oldukça yenilikçi bir sistemdir. Uzaktan eğitim sırasında dersler sanal sınıflarda yani sanal ortamlarda gerçekleştirilmektedir. Hem akademisyenler hem de öğrenciler internet bağlantısı sayesinde her ortamdan derslere katılabilir ve eğitimlerinden uzak kalmadan eğitimlerini gerçekleştirebilirler. Sanal ortamda gerçekleştirilen dersler kaydedilerek daha sonra dinlenmek üzere saklanabilmektedir. Peki, uzaktan eğitim sisteminin dezavantajları var mıdır?

Uzaktan Eğitim Sisteminin Dezavantajları

Her eğitim sisteminde olduğu gibi uzaktan eğitim sisteminin de dezavantajları bulunmaktadır. Ancak uzaktan eğitim sisteminin dezavantajları avantajlarına göre çok. Daha azdır. Bu doğrultuda uzaktan eğitim sisteminin en önemli dezavantajının belirli bir eğitim yerinin olmamasıdır. Bu da öğrencilerin konsantrasyon problemleri yaşamasına neden olabilir. Bazı öğrenciler üzerlerinde bir öğretmen baskısı olmadan kendilerini derse veremeyebilir. Bunun yanı sıra internet aracılığı ile derse katılırken öğrencinin çevresinde bulunan şeylerde konsantrasyon eksikliğine neden olabilir.