Uykusuzluk Sorununuzu Tetikleyen Besinler Nelerdir

tarafından
14
Uykusuzluk Sorununuzu Tetikleyen Besinler Nelerdir

Çalışan, sabahları erken kalkması gereken kişiler için problemi çoğu zaman hayatlarını kabusa çeviren bir sorun olmaktadır. İyi bir almak günlük performans açısından çok önemlidir. Uykusuzluğun en önemli sebeplerinden biri ise, geç saatlerde aşırı gıda tüketimidir. Bakalım akşam saatlerinde yenildiklerinde ya da içildiklerinde vücuda ağır gelen ve uykusuzluğa yol açan gıdalar nelermiş.

UYKUSUZLUK SORUNUNUZU TETİKLEYEN BESİNLER HANGİLERİDİR

 1. KIRMIZI ET
  Protein bakımından oldukça zengin olan bu gıdayı tüketme konusunda saat çok önemlidir. Çünkü içinde bulunan yağlar ile proteinlerin hazmı uzun sürer ve diğer besinlere göre daha zordur. Bu da geç saatlerde ya da fazla miktarda tüketildiğinde vücut sistemini zorlayıp, rahatsızlık doğurarak uykusuzluk problemi oluşmasını sağlar.
 2. BİTTER ÇİKOLATA
  Bitter çikolatalar, sütlü çikolatalara nispeten içinde bulunan antioksidan ve az yağ ile hem sağlıklı, hem de yararlıdır. Ancak yediğiniz çikolatanın kakao oranındaki yoğunluk arttıkça, unutmayın ki kafein oranı da artacaktır, bu da kafeine hassas bünyelerde uykusuzluk problemi doğurabileceğinden, çikolata keyfinizi akşamın geç saatlerine bırakmamanızda yarar var.
 3. KAHVE
  Yemeklerden sonra içilen kahve hazmı kolaylaştırır ancak, yine içerisinde bulunan kafein yüzünden de uykusuzluk problemi ve çarpıntı yapacağından dolayı uyku saatinizden en az 5 saat öncesinde kahve içmeyi bırakmalısınız.
 4. ENERJİ İÇECEKLERİ
  Akşam saatleri dışında dahi aşırı tüketimi vücudu sıkıntıya sokan ve içinde çok fazla kafein barındıran bu içecekler, kalp çarpıntısını fazlasıyla tetikler. Gün içinde de enerji içecekleri yerine, kahveyi tercih edebilirsiniz.
 5. AŞIRI BAHARATLI GIDA TÜKETİMİ
  Bazı kişiler yaptığı her yemekte fazlasıyla bahar kullanmayı severler, zaten teknik olarak da baharatların bazıları vücut için yararlıdır. Fakat yemeniz gereken miktardan fazlası metabolizmanıza ağır gelebilir, bu da tabiki uykusuzluk problemi olarak size geri dönecektir. Kontrolsüzce vücut ısınızı yükselten baharatlar, gece uyku saatlerinde size huzursuzluk verecektir. Sonuç olarak, mide yanması sorunları da yaşayabilirsiniz.
 6. AŞIRI ALKOL TÜKETİMİ
  Alkol fazlası yanı sıra sağlık açısından her türlü tüketimi zararlıdır. Ancak kullananlar için özellikle geç saatlerde alınan alkol, kişilerin bünyesine göre farklılık gösterse de alkolün uyarıcı etkisi ilk saatlerde uykunuzu getiriyor gibi görünür, uyku esnasında ise bir süre sonra sıkıntı ve huzursuzluk yaratmaya başlayacaktır. Sabah ise kendinizi erken uyanmış ve hiç dinlenmemiş şekilde bulabilirsiniz.