Uyku Bozukluğunun Nedenleri

tarafından
11
Uyku Bozukluğunun Nedenleri

bozuklukları günümüzde en çok rastlanan problemler arasındadır. sırasında beden dinlenir ve yenilenir, yani kendini bakıma alır. Bu nedenle insan sağlığı açısından çok önemlidir. sırasında yaşanan bozukluklar (uyuyamama, erken uyanma, fazla uyuma, uyanamama gibi) bedenin kendini yenilemesini engelleyeceğinden kişiyi huzursuz ve mutsuz edecektir.

Uyku problemleri yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Vücut işlevlerine göre uyku ihtiyacı farklılık göstermektedir. Yetişkin bir insan günde 7-8 saatlik uyku ile yeterli uyku dilimini tamamlamış olur. Ama bazı insanların vücut işlevleri farklı olabilir, kimi insana 4-5 sat uyku yeterken, kimi insan 9-10 saat uyusa da yetmeyebilir. Yapılan araştırmalar mutlu kişilerin daha az uyuduğunu, mutsuz ve stresli kişilerinde daha çok uyuduğunu göstermiştir.

Uyku Bozuklukları Nelerden Kaynaklanır?

Uyku bozuklukları çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Az uyumak da çok uyumak da uyku bozukluğu belirtileri arasında yer alır. Ya da uyku sırasında aniden uyanmak, tam olarak uykuya dalamamak gibi sorunlar da uyku bozukluğudur.

  • Depresyon uyku bozukluğu nedenlerinin başında geliyor,
  • Stresli veya baskı altında olmak
  • Duygusal ve sosyal problemler yaşamak
  • Kullanılan bazı ilaçlar
  • Bazı hastalıklar
  • Bedenin ağrı çekmesi
  • Gerginlik ve rahatlayamama, uyku bozukluğu nedenleri arasında yer alır.

Depresyonda olan kişiler genellikle uyku problemi yaşarlar. Uyanmak istemez, çok uyur, sabahları erken kalkamazlar. Stresli kişiler de uyuma zorluğu yaşayabilir. Hayatında baskı hisseden kişiler de uyku bozuklukları yaşamaktadır. Bazen bir sınava girmek, bir iş görüşmesinde gitmek, önemli bir projede olmak gibi sosyal durumlar baskı ve stres yaratabilir. Bu da uyku sorunlarına neden olur.

Uyku Bozukluğuna Ne İyi Gelir?

Her şeyden önce uyku bozukluğu nedenleri tam olarak anlaşılmalıdır. Kişi kendisinin uyku çizelgesini çıkartarak sorununu anlamaya çalışabilir. Kaç saat uyuduğu, uykuda uyanıp uyanmadığı, kahve-çay gibi şeyleri not ederek bir gelişme kaydedebilir.  Bununla birlikte rahatlamak çok önemlidir. Rahatlatan nefes çalışmaları, beden hareketleri gibi yöntemlerle rahatlamaya çalışmak gerekir. Stres, gerginlik ve kötü düşüncelerden kaçınmak da iyi gelecektir. Bu öneriler bir nebzede olsa uyku problemlerini giderecektir.