Teknolojik Açıdan Dünya Markası Firmalar

tarafından
11
Teknolojik Açıdan Dünya Markası Firmalar

Günümüzde teknolojinin trendi olan birçok marka bulunmaktadır. Bazı markalar teknolojinin yeniliklerine ayak uyduramayıp geriye düşseler de onların yerini dolduran yeni markalar ve firmalarda çıkmıştır. Örneğin Nokia firması telefon modelleri çok tutulmayınca iflasın eşiğine geldi ve uzun bir süre telefon üretimi ve satışı yapmadılar. Teknolojik açıdan dünyanın belli başlı markaları ise şunlardır;

Apple

Piyasa değeri en yüksek olan hatta dünya şirketidir. Merkezi Kaliforniya’dadır. Bilgisayar yazılımı, cep telefonu vb. birçok teknolojik marka satışa sunarlar. Bazı bilindik ürünleri ise; Mac, iPhone, iPod ve iPad cihazlarıdır. CEO görevini Tim Cook yönetmektedir. Apple şirketinin kurucusu ise Steve Jobs’tur.

Alphabet(Google)

Alphabet Google ve Google’nin kuruluşlarını bir araya toplayan kurulumun adıdır. Bu kurulumun genel amacı Google’nin arama motoru bölümünü diğer kısımlardan ayırmaktır. Bu şirket Sergey Brin ve Lerry Page tarafından kurulmuştur.

Microsoft

Microsoft’un merkezi Washington şehrinde bulunmaktadır. Çok uluslu ve yazılım alanında ürünler geliştiren bir şirkettir. Bazı ürünleri ise; Windows, Xbox ve Office yazılımlarıdır.

Facebook

Yıllar önce ilkokul arkadaşlarınızla tekrar buluşmak istemez misiniz sloganıyla ortaya çıkmış bir firma kuruluşudur. Bu şirket Facebook’un yanı sıra Whatsapp ve İnstagram uygulamalarının da sahibidir. Sadece sosyal medya alanında değil bunun dışında VR gözlükler ve yapay zekâ teknolojilerine de yatırım yapmış bir şirkettir. Şuan ki CEO görevini aynı zamanda şirket kurucusu olan Mark Zuckerberg yönetmektedir.

Amazon

Amazon dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden birisidir. Merkezi Amerika’da bulunan Seattle şehridir. Bu online alışveriş sitesinde neredeyse aklınıza gelebilecek birçok eşya satılmaktadır. Amazon ayrıca 43things.com, IMDb, Alexa.com Twitch.TV gibi internet sitelerinin de sahibidir. Amazon’un kuruculuğunu ve ayrıca CEO görevini Jeff Bezos üstlenmektedir. Jeff Bezos’un toplam serveti 25 milyar dolardır.

Alibaba

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük teknoloji firmalarından birisidir. 1999 yılında kurulmuştur. Şuan da dünyanın en büyük perakendeci unvanı Ali baba’nın elindedir. Ceo görevinde ise Daniel Zhang bulunmaktadır.

Samsung

Merkezi Güney Kore’de bulunan bir teknoloji şirketidir. Elektronikle alakalı birçok konuda ürünleri vardır. Bilinen ürünleri ise Samsung telefonlar ve bilgisayarlarıdır.