Tasarruf Yapma Yöntemleri

tarafından
13
Tasarruf Yapma Yöntemleri

Yapma Yöntemleri Nelerdir? İktisat biliminin tanımı; insanın sınırsız ihtiyaçlarını sınırlı kaynaklar ile giderme çabasıdır. Bunu başarmak için ise yapmak şarttır. Çünkü bütçemiz ne kadar geniş olursa olsun tüm isteklerimizi yerine getirmek mümkün değildir. Kaldı ki günümüzde yeterli düzeyde geliri olan kişilerin sayısı da parmakla sayacak azdır. Bu sebepten dolayı gerek kendi kendimize yetmek, gerekse de birikim yapabilmek için etkili yapma yöntemlerini bilmek son derece önemlidir. Eğer siz de bütçenizi kontrol etmek ve para tasarrufu yapmak istiyorsanız aşağıda belirtilen konularda dikkatli olmanız yeterli olacaktır.

Gelirlerinizi Ve Giderlerinizi Yazın

Para harcaman hayatımızın içinde öyle bir rutindir ki pek çok kişi bir günde harcadığı paranın tutarını bilmez bile. Bu durumda kazandığımızdan çok para harcamamız sonucunu doğurur. İşte bu duruma bir dur demek için her gün mutlaka yaptığımız harcamaları yazmalıyız. Bir lira bile atlamadan her gideri yazarsak eğer ne kadar gereksiz şekilde para harcadığımızı tespit ederiz. Söz gelimi yarım saat daha fazla uyumak için evde kahvaltı etmeyip dışarıda yediğimiz çay, poğaçanın aslında ay boyunca ciddi rakamlara ulaştığını görebilirsiniz. Bu ve benzeri daha başka gereksiz harcamayı tasarruf yapma yöntemlerinin ilk aşamasıdır. Daha sonra ise bunları ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Toplu Taşımayı Tercih Edin

Gelen zamlar ile beraber yakıt masrafları her geçen gün daha da artmakta ve bütçeleri zorlamaktadır. Bu yüzden para tasarrufu sağlamak için yapacağınız şeylerden biri şahsi otomobilinizi daha az kullanmanız ve bunun yerine toplu taşımayı tercih etmenizdir.

Sosyal Aktivitelerinizi Gözden Geçirin


Hayatımıza dair taviz verebileceğimiz ihtiyaçlarımızın başında sosyal aktiviteler gelmektedir. Eğer dışarıda vakit geçirmeye alışkınsanız bunları düzenlemek size fayda sağlayacaktır. Restoranlarda yemek yemek yerine piknik yapabilir, halk konserlerine gidebilir ya da misafirliklere daha sık gidebilirsiniz. Bu sayede ciddi boyutlarda para tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Marketler Yerine Toptancı Marketleri Tercih Edin


Tasarruf yapmak için yediğimizden, içtiğimizden kesmek hem çok zordur hem de doğru bir uygulama olmayacaktır. Bunun yerine daha ucuz yerlerden alışveriş yapmak çok daha mantıklıdır. Bildiğiniz üzere marketler çok da uygun fiyatlara satış yapmamaktadır. Bu yüzden hemen hemen her ilde giderek yaygınlaşan toptancı marketleri tercih edebilirsiniz. Bu yerler toptan fiyatına perakende alışveriş yapma olanağı sunduğu için size büyük ölçüde kolaylık sağlayacaktır.