Tarımda Otomasyon

tarafından
18
Tarımda Otomasyon

Öncelikle ? Otomasyon kısaca üretim yapılan hemen hemen her alanda üretim verimini arttırıp daha az insan gücüyle makinelerin sıfır hata ile ürün çıkarttığı elektronik çağın bize verdiği bir nimet olmakla birlikte dünyanın büyük bir bölümü için 1930’lu yılların büyük dünya buhranını bizlere önümüzdeki 10 yıl içerisinde yeniden yaşatacak bir teknoloji mahsulüdür. 19.yy’da tarımda makineleşme ile sektöründe istihdam edilen milyonlarca insan başka iş kollarına yönelmek zorunda kalmıştı.

Tarım sektöründe kullanılan bilgisayarlı tahmin ve erken uyarı sistemleri ile meyve ağaçlarını günlük takip edip sıcaklık meteoroloji uyarısı hastalık gibi birçok verimi düşürecek olumsuzluk yüzde 90 doğrulukla tespit edilebiliyor ve önlem alınabiliyor. Fakat adamlar tarım sektöründeki otomasyon sistemlerinde de çıtayı yükseltmiş vaziyette. İnsansız robot traktörler, ekim makinaları ile birlikte sadece 1 kişinin kontrolünde yüzlerce dönümlük bir araziyi işleyebileceğini mümkün kılıyor. Ve bu traktörler programlanıp çalışacağından 7/24 durmadan çalışabiliyor. Bu konuda dünyanın ilk öncü firmalarından olan Case insansız traktörlerin videolarını Youtube’dan izleyebilir ve tarımın geleceği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Modern dünyamızda bilgi aritmetik olarak değil geometrik olarak artmaktadır. Yani internet ve bilgisayarların dijital çağı çok hızlı başlatıp nasıl hayatımızın içine son sürat girdiğini hepimiz yaşadık. Bu teknolojinin de yaygınlaşıp üretici firmaların ve buna bağlı olarak bu teknolojiye yatırımların artmasıyla yakın gelecekte mini modellerin üretileceğini ve ufak bağ bahçenizin bir tarım arazisine dönüşebileceğini söylemek zor değil.

Örneğin şu an da ülkemizde ki topraktan elde ettiğimiz tarım mahsullerini sattığımız da elimize geçen paranın büyük bir bölümünü alt hizmet gruplarına vermek zorunda kalıyoruz. İşçi biçerdöver masrafları vs. Fakat bu sistemler bir bütün olarak satın alındığı için bir kereliğine mahsus bir para ödeyip uzun yıllar işçi vs. parası vermek zorunda kalınmayacak.Ufak bahçenizde bile bu sistemleri kullanıp yıllık bazda ufakta olsa cebinizi dolduracak tarım üretimi yapabileceksiniz. En önemlisi de terlemeyeceksiniz bile. Tıpkı Farm simulator oynar gibi.Toprakta verimlilik,ürünlerde kar marjının artması ve en önemlisi zamandan tasarruf gibi pek çok fayda sağlayacak olan bu sistemlerin 10 yıl içerisinde bütün dünyaya yayılacağını düşünmekteyim.

 

Görmüş olduğunuz teknoloji harikası ve bu yolda devrim açan Case firmasına ait insansız bir traktör. Bu traktör bir bilgisayar yardımı ile vermiş olduğunuz arazinin haritasını çıkartıyor ve ekim,sürüm gibi işleri sürücü olmadan yapıyor. Ve hata sistemde hata oluşma gibi bir durum söz konusu bile değil desek yeridir. Yani getir traktörü gir saha bilgilerini sonra bilgisayar sana bu işlemin ne kadar süre alıcağını versin sende o süre zarfında git başka işlerini hallet, çayını kahveni iç. Sistemde herhangi bir problem olması durumunda zaten traktördeki safety sistem anında traktörü durdurup hata raporunu sana yolluyor. Sende yetkili servisi arayıp durumu izah ettiğinde adamlar oturdukları ofisten senin traktörünü yeniden çalışır hale getiriyor. Teknoloji bu kadar gelişti işte. Ürün toplama,ilaçlama yapma gibi işlerde de kullanılan bu traktörler geleceğin tarım endüstrisini şekillendirmeye başladı ve buna bağlı olarak John Deere gibi traktör üreticileri de bu teknolojiye yapmaya başladı. 10 yıl sonra arabayla bir yere seyahat ederken tarlada insanlar değil de programlanmış bu traktörleri ve bunlar gibi birkaç makineyi seyrede duracağız gibi geliyor.