Takım Çalışması Nedir?

tarafından
12
Takım Çalışması Nedir?

Takım Nedir?

Birden fazla kişinin, ortak bir hedef doğrultusunda bir araya gelmesiyle oluşan topluluğa takım denir. Takımlar çok fazla kişiyle oluşturulabileceği gibi iki kişi halinde, ortak bir amaç için çalışan insanlar tarafından da oluşturulabilir.

Nedir?

Takım çalışması, bir takımın birlikte koordineli bir halde çalışabilmesidir. Eski zamanlardan günümüze kadar hayatımızın her anında var olan bir yöntemdir. Eski insanların imece usulü çalışma şekilleri verilebilecek eski takım çalışması örneklerindendir. Mısır Piramitleri gibi eskilerden bu yana gelmiş olan yapıların yapım aşamasında çalışmış insanlar da bir takım çalışması örneği sergilemişlerdir. Yani bir takım çalışmasının temelinde ortak bir amaç olması yatmaktadır.

Takımlar doğal yollarla oluşabileceği gibi bir yönetici tarafından da oluşturulabilir. Doğal yollarla içinde bulunduğumuz takımlara en kolay örnek ailedir. Aile içindeki sorumluluklarımızla ve amaçlarımızla takımın bir parçası oluruz.

Bir yönetici tarafından da bir organizasyon, veya etkinlik hazırlanması gibi hedefler doğrultusunda takımlar oluşturulabilir. Bu takımların oluşturulma amacı, bireysel bir halde yapmanın bu işler için uygun olmayacağıdır. Eğer ayrıntı isteyen, kapsamlı işler takım çalışması ile birlikte yürütülürse bu, çalışma sürecini daha da kolaylaştıracaktır. En basitinden bir futbol oyununda bir kişinin hem forvet hem orta hem de kaleci olamayacağı gibi sebeplerden ötürü takım çalışmasına ihtiyaç duyulur. Birden fazla kişinin kendi alanlarında iyi olduğu işler üzerinde çalışması böyle durumlarda daha mantıklı olacaktır.

Takım Çalışmasında Kimler Bulunur?

* Yöneticisi: Ekip yöneticisi, ekibi bir araya getiren insandır. Hangi işe kimin daha uygun olduğunu belirleyip, takımı ona göre şekillendirmelidir. bakımından düşünen, kendini geliştirmiş ve vasıflı olan ekip yöneticisi, ekibin ve işin tüm sorumluluğunu almak durumundadır. Etkili bir ekip yöneticisi olmak için öncelikle yönetici ve ekip arasındaki bağ kuvvetli olmalıdır. Eğer ekip, yöneticisine saygı duymazsa işi yürütmek zorlaşacaktır. Saygı görmek için çok katı ve asabi tavırlar sergilemek bir yöneticinin yapmaması gereken şeylerdendir. Çok katı olunmamalı fakat her şeye tolerans göstermeden disiplinli bir tutum sergilenmelidir.

*Ekip: Ekibin başarılı bir iş meydana getirmesi için, o işe uygun insanlardan oluşması gerekmektedir. Ekip arasındaki uyum bu aşamada önemlidir. Huzursuzluk çıkaran ekip çalışanlarına başta uyum sağlaması için çaba gösterilerek destek olunmalı, hala olmuyorsa ekipten uzaklaştırılmalıdır.

Ekip Çalışanları Tipleri

Yüksek performanslı: İşiyle ilgili tam sorumluluk alarak organizasyon için büyük katkı sağlayan kişidir.

Uygulayıcı: Öğrenmeye hevesli, işini seven ve doğru bir eğitimle geleceğin yüksek performanslısı olacak kişidir.

Az Etkili Uygulayıcı: Genel anlamda çalışmaya büyük katkılar sağlamasa da sorumluluklarını büyük ölçüde gerçekleştirir.

Potansiyel Sorun Kaynağı: Sorumsuzluğuyla işlerin aksamasına ve zorlaşmasına sebep olur

Sabotajcı Kişi: Direkt olarak hedeflenen projeyi yok etmeyi hedefler. Bir ekibin içinde bulunmasının en tehlikeli olduğu çalışan tipidir.