Spor Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

tarafından
15
Spor Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, spor yapmak ve spor ile daha sağlıklı bir sürdürmek isteyen kişilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. yaşam için en önemli noktalardan bir tanesi spordur. Bu nedenle sağlıklı beslenmek ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyen kişilerin düzenli bir şekilde spor yapması gerekmektedir. Ancak spor yapmadan önce kişilerin dikkat etmesi gereken çeşitli noktalarda bulunmaktadır. Bunlardan ilki ısınma hareketleridir. Spor yapmadan önce ısınma hareketlerinin yapılması sporun hem daha verimli olması için hem de spor sırasında herhangi bir sakatlık yaşanmaması için çok önemlidir. Çünkü bilinçsiz bir şekilde spor yapan kişilerin çeşitli problemleri ile karşılaşma olasılığı çok fazladır. Bunun yanı sıra spor sırasında kıyafet seçimine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Spor için uygun kıyafetlerin seçilmesi sporun verimini arttırmaktadır.

Spordan Önce Beslenme

Spordan önce beslenmenin önemi oldukça yüksektir. Bu nedenle spordan önce beslenme yöntemlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü beslenme spor performansını doğrudan etkileyen bir yöntemdir. Kişilerin spordan. En az 3-4 saat önce hiçbir şey tüketilmesi gerekmektedir. Spor öncesinde hiçbir şey yememek spor sırasında minimum yağ tüketimine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra performans düşüklüğü de oldukça yüksektir. Spordan önce ise ağır besinler tüketilmemesi gerekmektedir. Yağlı ve sindirimi zor olan besinlerin de hiçbir şekilde tüketilmemesi gerekir. Peki, spor yaparken yani spor öncesinde ve spor sonrasında hangi besinlerin tüketilmesi gerekmektedir? Gelin inceleyelim.

Spor Yaparken Nasıl Beslenmek Gerekir?

Spordan önce ve sonra tüketilen gıdaların türünün sporun verimini oldukça yakından etkilendiğini ifade etmiştik. Bu doğrultuda yağ oranı yüksek olan cipslerin, şekerlemelerin ve hazır gıdaların spordan önce ve sonra hiçbir şekilde tüketilmemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kafeinli içeceklerin de spordan önce tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü kafein vücudu susuz bırakmaktadır. Spordan önce ve sonra badem, yoğurt, süt ve bitki çayı gibi içecek ve yiyecekleri tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra muzda kişilerin sık sık tüketmesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır.