Sıfır Masrafla İngilizcenizi Geliştirin!

tarafından
16
Sıfır Masrafla İngilizcenizi Geliştirin!

Sıfır Masrafla İngilizcenizi Geliştirin!

“Anlıyorum ama konuşamıyorum…” Ülkece yabancı dile dair en büyük sorunumuz İngilizce konuşulanları anlamak ancak konuşamamak. Hepimiz ilkokulda ve lisede belirli düzeye dek İngilizce eğitimi alıyoruz. Bazılarımız lisans eğitiminde de yoğun bir şekilde İngilizce görüyor, hatta yabancı dilini geliştirmek için kurs takviyesi alan çok fazla insan var. Peki, neden hala anlıyoruz ama konuşamıyoruz?

Bu yazımızda nasıl dizilerdeki rahat bir şekilde İngilizce konuşabiliriz, bu işin püf noktaları nelerdir bunlara değineceğiz. Üstelik tamamen ücretsiz!

  • Hata yapmaktan korkmayın, rahat olun.

Aslında bizim sorunumuzun temeli hata yapmaktan korkuyor oluşumuz. Çoğumuz yabancı biri ile iletişime geçmekten korkuyoruz. Ya kelimeleri yanlış telaffuz edersek? Ya tıkanıp kalırsak? Eğer rahatça İngilizce konuşmak istiyorsak bu korkuların hepsini bir kenara bırakmamız gerekiyor. Elimizden geldiğince konuşmaya çalışmak en iyisi. Zaten zaman içerisinde çok daha iyi olacaksınız.

  • Dinleme yetinizi geliştirin, dil yetiniz gelişsin.

öğrenmede dinleme etkinliklerinin üzerine öğrenciler genellikle çok düşmez. Halbuki dinlemenin öğrenmedeki payı çok büyüktür. Her şeyden önce kulak doygunluğu dediğimiz yetiyi dinleme ile kazanırız. Yabancı bir kişinin söylediği her şeyi anlamasanız bile duyarak anlam çıkarma şansınız yüksek. Bu nedenle sık sık dinleme yapmanızı tavsiye ederiz. Örneğin yabancı müzik dinlerken şarkı sözlerine odaklanmaya çalışın. Yabancı dizileri İngilizce alt yazı ile izleyin. Youtube listening için adeta derya deniz. Native English speaker (Anadili İngilizce olanlar) olanlar tarafından hazırlanan videolar sizin İngilizce konusundaki gelişiminize katkı sağlayacaktır.

  • Beyninizi İngilizceye programlayın.

İngilizce konuşurken kafanızda cümleleri Türkçeden İngilizceye çevirme çabasına girmeyin. Bu çeviri yöntemi uzun vadede sürdürebileceğiniz bir yöntem değildir. Bunun yerine zihninizi İngilizceye çevirin. İngilizce düşünmeye çalışın. Biliyoruz, başlangıçta zor. Ancak siz daha çok kelime ve gramer kuralı öğrenip bilgilerinizi listening ile desteklediğinizde İngilizce düşünmek sizin için daha kolay bir hal alacak. Hatta istemsizce İngilizce düşünebildiğinizi, cümleleri çevirmeden anladığınızı fark edeceksiniz.

  • İngilizce günlük tutun.

Eğer konuşma konusunda hala çekingenseniz, söylemek istediklerinizi her günün sonunda bir deftere yazabilirsiniz. Günlük tutarken sözlüğe bakacağınız için kelime hazneniz de genişleyecektir.