Sanayi Başkentleri Nerelerdir?

tarafından
11
Sanayi Başkentleri Nerelerdir?

Türkiye içerisinde en büyük şehri sıralamasında ilk 25 içerisine giren yerleşim yerleri hangisi? Uluslararası Standart Örgütü (İSO) 500’de bulunan sıralama içerisinde 500 adet birbirinden farklı şirket değişik 48 yerleşim yerinde bulunuyor.

Uluslararası Standart Örgütü (İSO) 500 adet şirketin bulunduğu yerleşim yerleri incelendiğinde, elde ettikleri kar göz önünde bulundurularak Türkiye içerisinde yer alan sanayi şehirlerinin en büyüğünün İstanbul olduğu aşikar. Türkiye üzerinde 500 büyük işletmenin bulunduğu listede şirketlerin 434 milyar liralık elde ettiği üretimin satış rakamlarından 194.5 milyar lirası İstanbul üzerindeki şirketlere aittir.

SATIŞ RAKAMLARIN SIRALAMASINDA İKİNCİ SIRASINDA KOCAELİ!

Yapılan araştırmalarda satış sıralamasına bakıldığında ikinci sırada Kocaeli ili içerisinde bulunan şirketler yer alıyor. Üretim üzerinden 62 milyar lira gibi bir rakam elde eden Kocaeli iline bağlı şirketleri, satışta 22.8 milyar lira gibi bir rakam elde eden İzmir iline ait şirketler takip ediyor. Sıralamada satış olarak dördüncü sırada kamu hizmetindeki şirketler bulunuyor. 9 adet kamu hizmetine tabi şirket üretim olarak satışta toplam 19.9 milyar lira ile yer alıyor.

ŞİRKET SAYISI OLARAK İKİNCİ SIRADA İZMİR!

500 sanayi kuruluşunun içerisinde 182 adet şirket ile birinci sırada İstanbul yer almakta idi. Sıralamada ikinci olarak Uluslararası Standart Örgütüne göre (İSO) 500 standartlarında 40 adet şirket ile İzmir bulunmakta. Satış sıralamasında ikinci olan Kocaeli ili içerisinde yer alan 32 şirket ile sıralamada üçüncü sırada yer almaktadır.

30 şirket ile İSO 500 standartlarına giren Bursa ilini, 27 şirket ile İSO 500 standardın da takip eden başkent Ankara geliyor. Gaziantep ilinin 23 şirketi, Kayseri ve Adana illerinin 14 adet şirketi İSO 500 standardı sıralamasında geliyor. Manisa ilinde 11, Konya ilinde 10 şirket ile İSO 500 standardında sıralamada geliyor.

AZ MİKTARDA ŞİRKET İLE İSO 500’Ü YERİNDEN OYNATAN ŞEHİRLER!

Ciro sıralamasında içerisinde 30 adet şirket ile 15.6 milyar lira üretim üzerinden satış elde eden Bursa ilini, 8 şirketin yer aldığı ve üretimden elde ettiği satış miktarı 12.8 milyar lira olan Hatay ili takip etmekte. 23 şirket ile Gaziantep ili, 27 şirket ile Ankara ilinden fazla miktarda ciro üretimi sağlamış durumda.