Sabah Erken Uyanmanın Sırları

tarafından
18
Sabah Erken Uyanmanın Sırları

Sabah Erken Uyanmanın Sırları

Sabah erken uyanmak çoğumuza işkence gibi gelir. Hatta içimizde elinden gelse tüm gün yataktan çıkmayacak olanlar var. Ancak başarının sırrının sabah erken uyanmakta gizli olduğunu söyleyen kişisel gelişim kitapları haklı. Dünyanın en zengin ve en başarılı insanları, bu başarılarını sabahın erken saatlerinde uyanmaya bağlıyorlar.

Gerçekten de bir güne erken saatlerde başladığınızda o gününüz daha verimli geçer. Çünkü daha çok vaktiniz olur. Ayrıca sabah erken uyandığınızda daha dinç olursunuz, zihniniz boş ve öğrenmeye açık olur. Bu nedenle önemli işlerinizi sabahın erken saatlerinde halletmeniz daha olumlu sonuçlar verecektir. Aksi takdirde işlerinizi geceye bıraktığınızda ve gece masanın başına geçtiğinizde günün tüm yükü omuzlarınıza olacak, maalesef işinize full odaklanamayacaksınız.

Bu noktaya dek hemfikirsek, kafanızda “Peki, sabah nasıl erken kalkabilirim?” sorusunun olduğunu hissediyoruz. İşte, sabah erken uyanmak için uygulayabileceğiniz yöntemler!

  • Sabahınızı planlayın.

Akşam uyumadan önce ertesi gününüzü, özellikle de günün erken saatlerini planlayın. Eğer sabah için plan yaparsanız, beyniniz buna programlanacaktır ve sabah yataktan kalkmanız daha kolay olacaktır. Kısa bir örnekle ne demek istediğimizi açıklayalım. Eğer bir deftere ertesi sabah 1 saat boyunca kitap okuyacağınızı yazarsanız, bunu gerçekleştirmek için beyniniz çabalayacaktır. Görev bilinci oluşacağından sabah erken kalkmanız daha kolay olacaktır.

  • Boşaltım ve sinirim sisteminizin kontrolünü elinize alın.

Sabah uyanır uyanmaz tuvalete giderseniz uykunuzun açılması çok daha kolay olacaktır. Bunu yapabilmek ve düzene oturtmak için su içmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Gece uyumadan önce koca bir bardak su içmek size yardımcı olacaktır.

  • Dijital ekranlardan uzaklaşın.

Çoğumuzun gece geç yatmasının sebebi telefonlar ve bilgisayarlarımız… Saatlerce sosyal medyada zaman geçirerek saatimizi erteliyoruz. Eğer sabah erken ve zinde uyanmak istiyorsak, saatimizden bir saat evvel dijital cihazlardan uzaklaşmamız gerekiyor.

  • Akşam rutini oluşturun.

Bir akşam rutininiz olursa ve ardından uyursanız, beyninize uyku saatinizin yaklaştığına dair mesaj göndermiş olursunuz. Örneğin her akşam saat 10’da papatya çayı içip ardından cilt bakımı yapıyor ve ardından yarım saat kitap okuyorsanız bu sizin akşam rutininizdir. Büyük ihtimalle rutininizi tamamladığınızda kolaylıkla uykuya dalacaksınız.