Planlı Eskitme Nedir?

tarafından
14
Planlı Eskitme Nedir?

Eski elektronik eşyalar neden çok sağlam iken yeni teknolojik aletler çabuk bozuluyor? konusunda tüketiciler ikiye ayrılmış durumdadır. Bugün üretilen elektronikten sanayi ürünlerine detaylıca bakıldığında çoğu üründe malzeme mühendisliği kullanılarak yapılmaktadır.

Peki Nedir Bu Planlı Eskitme?

Bir makinenin veya elektronik bir cihazın çalışmasını sağlayan parçalara biçilen çalışma saati diye tanımlayabiliriz. Otomobil sanayinde,ağır sanayide ve özellikle beyaz eşya ürünlerinde planlı eskitmeye rastlayabiliriz. Çoğu tüketici ise her üretilen ürünün istenilen kaliteyi yakalayamadığı için bazı ürünlerin çok sık arıza yaptığını ve bunun kasıtlı olarak değil mühendislik bazında başarısızlıktan kaynaklandığını düşünmektedir. Oysa ki biraz olsun özellikle ağır sanayi içerisinde bulunan bir kişi durumun böyle olmadığının farkına kolaylıkla varabilir.

Planlı Eskitme Ne Zamandan Beri Yapılmaktadır ve Niçin Yapılmaktadır?

1920’den beri yapılan bu uygulamanın tüketim bazlı ekonomiyi oluşturduğunu söyleyebiliriz. Yapılma sebebi ise gayet açık şirketlerin daha fazla kar etmesi. Özellikle tekstil gibi ürünlerde.

Sanayi ve elektronik ürünlerine bir göz atarsak çoğu otomobil üreticisi otomobilleri zannettiğimiz gibi yüksek kar marjı ile satmaz. Aksine otomobillerde satış kar marjı üretilmiş olan ürüne göre oldukça düşük seviyededir. Bunun sebebi ise artık her otomobil markasının kendi gelişmiş servis ağına sahip olmasıdır. Yani satıştan değil satış sonrası hizmetlerden yüksek meblağlarda para kazanmaktadırlar. Ve kaput altındaki çoğu motor ve yedek parça aslında tek bir fabrikadan çıkmadan olup üretici markanın amblemi motorların üzerine basılmaktadır. Piyasada ki çoğu ticari aracın motorları birbirinin aynısıdır. Otomobil üzerinde çoğu parçanın belli bir çalışma saati vardır ve o çalışma saati dolduğunda parçanın değiştirilmesi gerekir. İşte size planlı eskitmenin en somut örneği. Satış sonrası servisten kazanılan paralar dünya çapında yıllık bazda milyar dolarları bulmaktadır. Unutulmamalıdır ki planlı eskitme aynı zamanda dünya kaynaklarının daha hızlı şekilde tükenmesine sebep olmaktadır.

Peki Planlı Eskitme Yapılmasaydı?

Şu an kullandığımız ortalama kullanım ömrü 1 Yıl olan bir ürünün kullanım süresi 5-6 yıl belki daha da fazla olucaktı. Buna bağlı olarak ürün fiyatları belki şuankinin 2-3 katı olacaktı. Ve dünya ekonomisi bu kadar büyümeyecekti. Şu an var olan yan sanayi firmalarından yarısı var olmayacaktı. Ve FORBES dergisinin her yıl yayınladığı dünyanın en zengin insanları şu an oldukları kadar zengin olmayacaktı. Tabii bu belkiler çoğaltılabilir ama emin olduğum birşey varsa bu kadar ürün bolluğu olmazdı.