Paleo Diyeti Nedir?

tarafından
19
Paleo Diyeti Nedir?

Paleo Diyeti Nedir?

Paleo diyeti, son zamanlarda oldukça popüler hale gelen bir çeşididir. Kişiler hayatlarının çeşitli dönemlerinde çeşitli problemler ile karşılaşabilmektedir. problemi de bunlardan bir tanesidir. Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam gibi nedenler kişilerin problemi yaşamasının en önemli nedenidir. Bu doğrultuda bireyler fazla kilolarından kurtulabilmek için çeşitli diyet yöntemlerini tercih ederler. Söz konusu diyet yöntemleri arasında yer alan bir yöntem de paleo diyetidir. Paleo diyeti, günümüzde bilinen ve kişiler tarafından kullanılan en sağlıklı yöntemlerden bir tanesidir. Paleo diyeti aslında Paleotik dönemlerde yaşayan kişilerin beslenme şekli olarak tanımlanabilmektedir. Bu doğrultuda paleo diyeti oldukça etkili bir diyettir. Peki, kişiler paleo diyetini nasıl yapabilir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Paleo Diyeti Nasıl Yapılır?

Paleo diyeti nasıl yapılır sorusu paleo diyeti yapmak isteyen kişilerin sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Paleo diyeti, Taş Devri Çağı’nda yaşayan kişilerin beslenme şeklini temel alan bir diyet türüdür. Paleotik Dönemde kişiler avcılık ve toplayıcılık ile ilgilenmekteydi. Bu nedenle söz konusu dönemde yaşayan kişiler oldukça sağlıklı ve dinç bir vücuda sahipti. Bu nedenle günümüzde yaşayan kişilerde sağlıklı bir bedene kavuşabilmek için paleo diyetini uygulayabilirler. Bu doğrultuda paleo diyetini aşağıdaki noktalara dikkat ederek gerçekleştirebilirsiniz.

  • Besinleri Çiğ Tüketmek

Paleo diyetinde en önemli nokta besinlerin çiğ tüketilmesidir. Çiğ besinler ve hatta çiğ et paleo diyetinin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Fakat çiğ et tüketemem diyen kişiler de buhar da az pişen etkileri de paleo diyetinde tüketebilmektedir.

  • Baklagillerden Uzak Durmak

Paleotik Dönemde yaşayan kişiler baklagil tüketmezdi. Bu nedenle. Paleo diyetinde de kişilerin baklagillerden uzak durmalıdır.

  • Hazır Gıdalar Tüketmeyin

Her diyet türünde olduğu gibi paleo diyetinde de hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kilo veriminiz oldukça yavaş ilerleyecektir.

  • İşlenmiş Yağlardan Uzak Durun

Bu da tüm diyet türlerinin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Paleotik Çağ da Ayçiçek yağı, mısır yağı, margarin gibi yağ türleri tüketilmemekteydi. Bu nedenle susam yağı, ceviz yağı, Hindistan cevizi yağı gibi yağ türleri tüketmeniz gerekmektedir.