Otomobil Yapabilir Miyiz?

tarafından
12
Otomobil Yapabilir Miyiz?

Bahsettiğim proje 2019 yılında Cenevre otomobil fuarında tanıtımı yapılacak ve 2021 yılında satışa sunulacak olan yerli otomobilimiz. 1961 yılında Eskişehir’de üretilmiş olan ve gerçekten yüzde yüz yerli imkanlar ile motorundan dış tasarımına sadece elektrik donanımı, diferansiyel dişlileri, cam ve lastikleri, yatakları haricinde Türk mühendisliğinin bir örneği olan DEVRİM otomobilimizi hatırlatmak isterim. Ne olmuştu da iptal edilmişti proje hep beraber bir anımsayalım. Öncelikle benzin koymayı unuttuk ve yolda kalınca proje iptal edildi saçmalığına inanan varsa bu yazıyı lütfen dikkatli okusun.

Üretmiş olduğumuz yerli otomobilimiz 1961 yılında imal edilmişti. Mühendislerimiz birkaç motor firmasının üretmiş olduğu modelleri inceleyip Warswa motoru örnek alınarak üretimi başladı. Araçların Anıtkabir’de benzin ikmali yapmayı unutulması üzerine 100 mt. Kadar yol katettikten sonra durması ve bir sonra ki gün basında araçlar bozuldu gibi haberler ile lanse edilmesi ile otomobile ayrılan bütçenin çöp olduğu izlenimi insanlara verilmişti. Fakat projenin iptal edilmesinin esas nedeni basın manipülesi veya araçların depolarına benzin konulmasının unutulması değildi.

Bir otomobili üretebilirsiniz hele ki 2018 yılında. Bu çok zor değil gerekli yetişmiş teknisyenler ve mühendislerimiz mevcut, asıl sorun seri üretime geçirmek. Devrim otomobillerinin rafa kaldırılmasında ki esas sebep otomobilin seri üretime geçirilememesidir. Üretim maliyetinden dolayı piyasada ki mevcut markalar ile yarışamayacak olması projenin rafa kaldırılmasına sebep oldu.  Belki seri üretime geçilse idi zamanla standart bir Avrupa’lı otomobil fabrikası ayarlarına gelebilirdi,üretim maliyetleri düşürülebilir ve belki de Renault segmentinde 57 yaşında bir otomobil markamız olabilirdi. Fakat 1961 yılının ekonomik şartları gereği demek ki bütçemizde böyle bir hayal için ayrılabilecek bir paramız yoktu. 2000 sonrası ve öncesini düşünürsek aslında otomobil üretiminin 2000 öncesinde daha kolay olduğunu söyleyebilirim.

Şu anki endüstri 4.0 fabrika modelleriyle üretilen araçlarla ekonomik ve kalite açısından mücadele etmek çok zor. Bir otomobil üretmek için 3-4 adet ana üretici ile işbirliği yapmak zorunda kalıyorsunuz(BOSCH gibi). Ve otomobil konusunda rakiplerimizin de 100 kimisinin 200 yıllık firmalar olduğunu da unutmamak gerekir. Ve tam kapsamlı bir fabrika kurmanın da 300-400 milyar doları bulduğunu da hatırlatmak isterim. Eğer sahada otomobilimiz pazar payı alamaz piyasada tutulmazsa 300-400 milyar doların çöp atılmış bir para olacağına da dikkat çekerim. Şu an da otomobil üretmek istiyorsanız tamamen özgün olmak durumundasınız. Aracınız piyasada ki hiçbir araca benzememeli,yürüyen aksamından motoruna varıncaya dek hiçbir patent kurallarını ihlal etmemeli. Günümüzde eğer otomobil üretmek akıllıca bir olsaydı dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İngiltere kendi otomobilini üretmezmiydi? Bakınız İngiliz otomobil firmalarının hemen hemen hepsi yabancı iştiraklere satıldı. Range Rover Hintli Tata’ya,Bentley Alman Volkswagen’e satıldı. Şöyle bir düşününce direkt otomobil üretmeye çalışmak yerine otomobilleri donatmaya çalışmak daha mantıklı gelicektir. Araç yazılımı veya araç egzoz emisyonlarını filtreleme teçhizatları üzerinde çalışmak gibi. Bence elimizdeki sınırlı kaynaklarımızı böyle hayaller yerine yazılım gibi, tarım gibi sektörlere yatırırsak daha karlı çıkarız.

Bahsetmiş olduğum ilk yerli otomobilimiz Devrim arabaları ile ilgili daha detaylı bilgi için devrimarabasi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.