Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

tarafından
11
Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

kadının yansımasıdır güzelliğinin ortaya çıkması için yardımcısıdır. Pek çok kadının hayatında da özellikle iş yaşamında aktif çalışanların vazgeçilmezidir. Makyajın en güzel en doğru şekilde uygulanması güzellik açısından önemlidir. Özensiz uygulanan yanlış yapılan beklenenden farklı görüntülere sebep olabilir. Bu anlamda cildini tanımak yakışanı bulmak uzman önerilerini değerlendirmek önerilebilir.

Makyaj yapılan malzemelerin kalitesinin önemi kadar elbette cilt sağlığı için temizliği de önemlidir. Nasıl ki temizlenmeyen bir cilde uygulama yapmak yanlış olacak ise gözeneklerde artan tıkanıklıklar yaratacak ise makyaj malzemelerinin de temizliği bu anlamda önemlidir.

Peki, makyaj malzemeleri nasıl temizlenir?

Bundan yıllar önce allıklar ve farlar içindeki küçük uygulama fırçaları kullanılır iken artık bunun için ayrı fırça setleri farklı uygulama uçları özel çantalar içinde sunulmaktadır. Makyaj uygulamaları bu yardımcı aparatlar ile çok daha kolay ve güzel olmaktadır. Ancak ürünlerin süreleri gibi bu malzemelerin de belli zamanları vardır. Peki makyaj malzemeleri nasıl temizlenir? Şöyle ki kullanılan fırçalar ürünlerle temastan sonra mutlaka temiz bir peçete ile üzerindeki tozları alınmalıdır. Toz kalıntıları zamanla birikerek içeri nüfus ederek fırça kılları arasında bakteri yaratır gözenekleri tıkayan kirler haline gelir. Bu da ciltte lekelenme pigment bozukluğu akne gibi şikayetlere neden olur. Ürünlerin temizliği kullanımına göre değişiklik gösterir her fırçanın kullanım sonrası tozunun silkelenmesi temiz kuru bir peçete ile silinmesi, genel temizliğinin haftalık ya da 15 günlük periyotlar ile sabunla yıkamak aralarını özenle temizlemek ve güzelce kurutmak gereklidir. Eğer fırçalarınızı koruyucu bir çantada ya da koruyucu bir kapakla kullanmıyorsanız farklı toz zerrecikleri ile de temas edeceği için bu temizliği sıklıkla yapmalısınız. Ayrıca belli aralıklar ile yine yardımcı aparatları alkollü suda 5 dk. bekletmek mikrobik durumlara da engel olacaktır. Makyaj malzemelerinin üst yüzeylerindeki koruyucu şeffaf örtüleri kaldırmayarak ürünün ambalaj içinde de tozla temasını kesebiliriz. Belli aralıklar ile uygulama yapmadan önce ilk yüzeyi peçete ile aldırmak da bir alternatiftir. Bu anlamda özellikle göz ile temas eden göz kalemleri uçları göz farları önem arz eder.

Ancak her şeyden önce unutulmamalıdır ki ürünleri doğru ve iyi seçmek ayrıca onların kullanım sürelerine riayet etmek çok önemlidir. Ne kadar temizliğini yaparsanız yapın uzun süreler dolabınızda uygulama bekleyen bir ürünü temiz aparatlar ile uygulamanız önemli olmayacaktır. Cilt sağlığınızı temizlik ve hijyen ciddi tehdit eder bu sebeple mutlaka ürün danışmanlarından ambalajların açıldıktan sonra kullanım süreleri için önerilerini önemseyiniz.