Kitap Okumanın 10 Faydası

tarafından
12
Kitap Okumanın 10 Faydası

okumanın faydalarını sizin için bu yazımızda değerlendirdik. okumanın 10 faydası listeler halinde sıraladık.

Kelime Dağarcığınız gelişir

Araştırmalara göre kitap okumanın kelime dağarcığınız arttırarak bilmediğiniz kelimeleri öğrenmenize yardımcı oluyor. Kelime dağarcığınızın gelişmesi konuşmanız ve daha hızlı düşünüp karar vermenize olumlu etkileri vardır. Kendinizi özgüvenli olmanızı sağlar.

Kaliteli bir uyku için kitap okunmalı

Uyku sorunları çeken insanlar için bilim insanları kitap okuduğunuzda daha kaliteli bir uyku çekiyorsunuz.

Sinir ve stres için kitap okumak

Araştırmalara göre gün içerisinde sinir ve stresli olduğunuzda 30 dakikalık bir kitap okuduğunuzda sinir ve stresinizin azaldığı kanıtlanmıştır.

Genel kültürünüzü artırır

Kitap okumak genel kültürünüzü arttırır. Hiç bilmediğiniz bilgilere sahip olup kendinizi daha bilgili ve bilinçli yapar.

Kitap okumak uzmanlaşmanızı sağlar

Bir konuda veya bir iş hakkında kitap okumanız sizi o işte daha fazla bilgili yapacaktır. Bu nedenle iş alanında daha fazla para kazanmanıza neden olacaktır.

Kitap bir ilaç gibidir

Kitap okumanız sizin için bir ilaç gibi gelecektir. Yalnızlık çektiğinizde her zaman yanınızda, hasta olduğunuzda ve yataktan çıkamıyorsanız bir kitap sizi asla sıkmayacaktır. Bu yüzden kitap bir ilaçtır.

Kitap okumak düşünmenizi Geliştirir

Kitap okumanız beyninizi çalıştırdığı için yaşadığınız olaylar karşısında doğru kararlar vermenizi sağlar. Bir konuda daha hızlı düşünüp daha kolay yorum yapmanıza yardımcı olur.

Yaşamı sevebilmek için kitap okumak

Kitap sizlere yaşamı sevdirir ve hayal gücünüzün gelişmesine yardımcı olur. Kitap okuyan insanların sürekli bir umudu vardır. Size yaşamdan daha fazla zevk almanızı sağlar.

Kitap okumak hafıza sorunlarını çözer

Eğer hafızanızla ilgili bir sorun olduğunuzu düşünüyorsanız kitap okumak sizin için çok önemli. Kitap okuyan insanların Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riski çok yüksek bir miktarda azalıyor. Bu yüzden kitap okumak neden önemlidir sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Vizyona girecek olan filmleri önceden öğrenebilirsiniz.

Bazı yeni çıkacak filmlerin kitabı filme uyarladıkları için siz daha önceden kitabı okuduğunuz için bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede film çıkmadan daha önceden film hakkında arkadaşlarınız arasında bildiğiniz için kendinizi daha özgüvenli hissedebilirsiniz.