Kantaron Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

tarafından
11
Kantaron Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?


Kantaron Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır? Eczanelerden alınabileceği gibi aktarlarda da satılan kantaron yağı hem cilt hem de saçlara faydalı olmasıyla tercih edilir. Sarı kantaron ile yağ elde edilirken 45 günlük süre sonunda alacağı kırmızı renkle kıvamının oluştuğu anlaşılır. Çok eski tarihlerden beri kullanılagelen bir bitkidir. Birçok derde deva niteliği taşıması da hali hazırda kullanımını beraberinde getirir.


Kantaron Yağı Faydaları

Yara ve yanık gibi durumlarda hızlı iyileştirme özelliğine sahiptir. Antiseptik özelliğinden ötürü mikrop oluşma durumlarını da engeller. Kanama durumlarının durdurulmasını sağlar. Hücrelerin yenilenmesi ve daha canlı ciltlere sahip olunması da kantaron yağı faydaları arasındadır. Şişliklerin üzerine de sürülerek inmesi sağlanabilir. Ayrıca bebekler için pişik durumlarında da kullanılabilir özelliğe sahiptir. Güneş yanıklarına karşı da kantaron yağı benzersiz bir yarar sunar. Kantaron yağının cilt özelinde düzenli kullanımı ise sivilce ve lekelerin oluşumunu ortadan kaldırır. Yaz aylarında güneşten korunmak isteyenler içinde en doğal üründür.


Kantaron Yağı Saça Etkisi

Özellikle kadınlar tarafından saç bakımı özelinde kantaron yağı kullanımı çok daha fazladır. Saçın yıpranmasını önlemek için günlük olarak kullanılabilir. Kepek oluşum durumlarına karşı da iyi bir çözüm olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Saç dökülme durumlarında da yine kantaron yağı etkilidir. Saç derisinde oluşabilecek egzama tarzı deri rahatsızlıklarında da değerlendirilebilir. Saçın çok daha parlak olması ve hızlı büyümesi amacıyla da kullanılır. Bu gibi yararlara sahip kantaron yağını banyodan 1 saat kadar önce kullanmak yeterli olacaktır. Avuç içine çok az bir miktarda dökülerek saçlarınıza sürebilirsiniz. Yaklaşık 5-10 dakika saç diplerine kadar temas ettirilmesinin ardından banyoda iyi bir şekilde durulanır. Haftalık olarak 2 defa yapılması tüm sorunları gidermeye yetecektir.


Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağı için çiçeklerin güzel bir şekilde yıkanarak kurumaya bırakılması gerekir. Ardından cam bir kavanoz içerisine saplarıyla konur. Doğal zeytin yağ ile kavanoz doldurulur. Sonrasında 45 gün kadar bekletilmesiyle birlikte ortaya kantaron yağı çıkarılır. Bu süre zarfında hiçbir şekilde kapağı açılmamakla birlikte hiçbir işlem de yapılmaz.


Kantaron Yağı Uyarıları

Kantaron yağı etki gücü bir hayli yüksek bir bitkisel üründür. Bununla birlikte mutlak surette kullanma durumlarına azami gayret gösterilmesi gerekir. Yüz veya cilt özelinde kullanılması halinde çok uzun süre beklenilmemelidir. Yarım saatlik bekleme yeterli olup tüylenme yapma ihtimali bulunmaktadır. Bununla birlikte kirpiklerin daha bakımlı olmasını sağlarken göz altı gibi bazı bölgelere sürülmemesi gerekir. Bununla birlikte mide sorunlarına da iyi gelirken içilebilir. Ancak hamilelik döneminde kullanımı risklidir. Sindirim bozukluğuna yol açması da en bilinen yan etkileri arasındadır. Vücutta uzun süreli kullanım halinde ise kaşıntılar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı haftada 2 kereden fazla kantaron yağı kullanımı yapılmamalıdır.