İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

tarafından
12
İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

hayatımıza girdiğinden beri birçok alışkanlığımız değişti. ve internet sayesinde istediğimiz birçok şeye oturduğumuz yerden kalkmadan ulaşabiliyoruz. Arkadaşlarla görüşmek, gazete okumak, bilgi almak dışında artık birçok alacağımız şeyi de internette satış yapan siteler aracılığıyla almaktayız. Ama sanal ortamın getirdiği kolaylıklar sadece bu durumu iyiye kullananlar için değil bu durumu kötüye kullananlar içinde geçerlidir. İnsanlar sanal ortamdan daha uygun ve daha kolay yapmak için bu yolu kullanırken kötü niyetli insanlar tarafından dolandırıcılığa maruz kalabiliyor. Örneğin dolandırıcılar, yapmak için kredi kartı bilgilerini alıp bu bilgiler sayesinde kartın tüm imkânlarından faydalanıp mağdura büyük bir hesap özeti yollayabiliyorlar. Bu en basit bir örneği. İnternet dolandırıcıları akıl almaz fikirler ile insanları dolandırıyorlar. Bu duruma ne kadar önlem alınsa da tam olarak yok edilememekte. Bu durumda internet alışverişini kullanan insanların çok dikkatli davranmaları gerekiyor. Gerekli önlemlere dikkat edildikten sonra sanal sizin için hem nakit hem de vakit kazancı olur.

İŞTE UZMANLARIN İNTERNET ALIŞVERİŞİ YAPANLARA UYARILAR

Bilindik ve belli başlı kaliteyi yakalamış sitelerden sanal alışveriş yapmayı tercih edin.
Çevrenizdeki insanlara danışın. Daha önce alışveriş yaptığı ve memnun kaldığı sanal alışveriş siteleri varsa tercihinizi o sitelerden yana kullanın.


Sitenin dolandırıcılıktan uzak olduğunu anlamak için sanal mağazanın telefon numarasının, adresinin, elektronik posta adresinin olup olmadığına dikkat edin. Bu veriler net ve açık şekilde değilse güvenilirliği düşüktür. Ürününe ve kendine güvenen bir sanal mağaza bu bilgileri gizlemez.


Satın almak istediğiniz ürün hakkında sanal mağaza tarafından gerekli detaylı açıklama yapılıp yapılmadığına dikkat edin. Ürünü tam anlamıyla tanıtmalı. Yoksa size gelen ürün istediğiniz ürün değilse bunu ispat etmeniz zor olacaktır. Eğer detaylı bilgi verilmiş ve ürün tanıtımı güzel yapılmasına rağmen istediğiniz ürünle size gelen ürün arasında farklılıklar varsa hakkını aramanızın tek yolu ürün hakkındaki detaylı bilginin çıktısını almanızdır.

İnternet alışverişinde en önemli sorun alışveriş sırasında kredi kartı şifrenizi ve bilgilerinizi vermek zorunda olmanızdır. Güvenilir bir siteye verilen bilgilerden asla sorun çıkmayacaktır. Alışveriş yapacağınız siteye kredi kartı bilgilerinizi vermeden önce adresine dikkatli bakın. Sitenin adres çubuğundaki linkinde https:// olması gerekir. Bu arada en önemlisi sonunda bulunan “s” dir. Adres çubuğunda bunun olması sizin kişisel bilgilerinizin ve kredi kartı bilgilerinizin güvenli olarak iletildiğinin kanıtıdır.