İlaçla Sivilce Tedavisi Sürecini Rahat Geçirmek İçin Tavsiyeler

tarafından
28
İlaçla Sivilce Tedavisi Sürecini Rahat Geçirmek İçin Tavsiyeler

İlaçla Tedavisi Sürecini Rahat Geçirmek İçin Tavsiyeler

Herkesin korku ile baktığı meşhur sivilce ilaçları… İnternette bu meşhur sivilce ilaçlarına dair çok fazla içerik var. Şüphesiz ki ilacın yan etkileri tamamen kişisel. Biri sivilce kusma dönemi yaşarken, diğer yaşamıyor. Yahut birinde dudak kuruluğu çok olurken diğerinde olmuyor. Bu nedenle eğer ilaçla sivilce tedavisi yoluna baş koyduysanız, ilacı daha önce kullanan insanların deneyimlerine çok fazla kulak asmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü ilacın size nasıl etki edeceğini, ilacı kullanmadan bilemezsiniz.

Bu yazımızda ilaçla akne tedavi sürecinizi nasıl en rahat şekilde atlatırsınız, bunun için temel tavsiyelerde bulunucağız.

  • Bol bol su için.

İlaç cildinizi kuruttuğu gibi içinize de kurutacak. Bununla baş etmenin yolu ise bolca su içmek. Vücudumuzun ¾’ü sudur ve bu oranı tedavi boyunca korumaya çalışmak sizin lehinize olacaktır. İlacın genel olarak yan etkilerinin çoğunu günde 3 litre ve daha üstü su tüketimi ile elimine edebilirsiniz.

  • Yüzünüzü bolca nemlendirmekten çekinmeyin.

Doktorunuzun tavsiye edeceği nemlendiriciler yüzünüzün parlamasına sebep olabilir. Ancak bu sizin gözünüzü korkutmasın. Görüntünüzü önemsemeden cilt bakımınıza devam edin, cildinizi korkusuzca nemlendirin. Cildin ihtiyaç duyduğu neme kavuşması tedavi süresince çok önemli.

  • Güneş kremsiz asla!

Tedavinin en önemli noktalarından biri her gün evden çıkmadan 20 dakika önce güneş kremi sürmek. Cildiniz zaman içerisinde incelip çok hassas hale geleceği için güneş ışınlarından zarar görme olasılığı günden güne artacak. Güneşe karşı kalkan görevi gören güneş kremleri ise tedavi boyunca sizin kurtarıcınız olacak. Hatta renkli güneş kremlerini tercih ederseniz kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

  • Hareket önemli!

İlaç kullanımı boyunca ağır spor yapmak yasak, evet. Ancak hareket etmek yasak değil! Zamanla vücudunuzun halsiz olmasının önüne geçmek istiyorsanız kendinize günlük yürüyüş planları yapabilirsiniz. Örneğin her sabah 30 dakika yürüyebilir ya da akşam uyumadan evvel yoga yapabilirsiniz.

  • Dudaklara lipbalm!

“Gülerken dudaklarım yarılıp kanıyordu.”, “Yemek yerken dudaklarım çatlıyordu.” ve daha birçok şehir efsanesi… Dudaklarınızı yeterince nemlendirdiğiniz sürece böyle sorunlar yaşamayacaksınız. Lipbalmınızı unutmanıza karşılık 3-4 tane alıp farklı yerlere koymanızı öneririz.

  • Takviye gıda almaktan korkmayın.

Eğer ilacın sizi yorduğunu düşünüyorsanız doktorunuzdan size takviye gıda tavsiyesinde bulunmasını isteyebilirsiniz. Bu süreçte demir, çinko ve c vitamini enerjinizi tekrar kazanmanızı sağlayabilir.