Hipertimezi Nedir?

tarafından
12
Hipertimezi Nedir?

dünya’da sadece 20 ile 30 kişide bulunduğu iddia edilen, çok basit bir tanımla hiçbir şeyi unutmama hastalığı olarak ifade edilebilecek nöropsikolojik bir durumdur. Bu hastalığa sahip kişilerin kendilerine sorulan sorulara Google’dan bile daha hızlı cevap verdiği görülmüştür. Peki nedir?

Hipertimezi Hastalarının Özellikleri

Geçmişe dönük hafızanın çok güçlü olduğu hipertimezi hastalığı genelde anılarına fazla saplantılı olan ve onları sürekli düşünen kişilerde ortaya çıkar. Bu kişilere yıllar öncesinden bir günü bile sorduğunuzda, o tarihin hangi güne tekabül ettiğinden, hangi insanların bu olaya dahil olduğu, hangi kıyafetleri giydikleri, televizyonda o gün hangi dizinin olduğu, başka hangi olayın gerçekleştiği, hatta saatine kadar bütün detayları hızlıca hatırlarlar. Ancak bu sanılanın aksine iyi bir şey değil aksine çok rahatsız edici bir durumdur. Çünkü zihin sürekli olarak geçmişe yönelik bir akışın içerisindedir ve birey istemediği zamanlarda bile durmadan düşünür. Ayrıca bu kişilerin yalnızca kendi bireysel bilgilerini hatırlama konusunda kabiliyetli oldukları, örneğin ezberlenmesi gereken bir derste başarısız oldukları ya da matematiksel hesaplamalar arasında bağlantı kuramadıkları gözlemlenmiştir.

Hastalık Kimlerde Görülüyor?

Geçmişi çok eskiye dayanmayan hipertimezi sadece 10 yıl önce bir bilimsel dergide yayımlanan bir makele sayesinde hayatımıza girmiş bir kavram. Sonrasında yapılan testlerle dünya üzerinde yaklaşık 30 kişide bu hastalığın bulunduğu anlaşılmıştır. Bu nadir insanlardan biri olan Brad Williams Unforgettable isimli kendi belgeselini çekerek hastalığa ve kendi yaşadıklarına dair önemli mesajlar vermiştir. Birçok filmde de konusu geçen hipertimezi House dizisinde de işlenmiştir.

Geçmiş Zaman Şimdiki Zaman Ayrımı

Tarihler konusunda mükemmel bir hafızaya sahip olan hipertimezi hastaları geçmişi ve bugünü sıklıkla birbirlerine karıştırabilirler. Anılarını anlatırken birçok birey o anının geçmişte yaşanmış bir hatıra mı yoksa o an yaşanmakta olan bir olay mı olduğu konusunda emin olamıyorlar. Geçmişin sürekli taze kalmasından ötürü de geçmişte hissettikleri duygulardan kurtulamıyorlar.

Birçok kişinin harika bir şey olduğunu düşündüğü hipertimezi hastalığı genel kanının aksine hastalar için oldukça büyük bir yük ve hayatlarını çok zorlaştıran bir deneyim.