Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

tarafından
2
Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Günlük Nasıl Olmalıdır?

Doğru bir günlük cilt bakımı cildin yaşlanmaması, kırışmaması ve ışıl ışıl kalması için çok önemlidir. Hem gün boyu kirli hava, hormonlar, egzoz dumanları gibi etkenlerden kirlenen ve tüm gözenekleri tıkanan cildi gece yatmadan temizlemeliyiz. Aynı zamanda gece sabaha kadar biz uyurken çalışmaya devam eden hormonlarımız sonucunda yüzde biriken yağlanmaları temizlemek için de sabahları uyandığımızda gözenekleri açmalı ve cildi arındırmalıyız.

Gece yatmadan cilt bakımı

Öncelikle günlük cilt bakımının günde iki kere yapılması gerektiğini sadece yatmadan önce veya sadece sabah cilt bakımı yapmanın eksik olacağını öğrenmeliyiz. Çünkü cilt bakımı düzenli ve istikrarlı yapıldığında ancak başarılı olur güzel sonuçlar elde edilir. İşten çıktık eve geldik. Bütün gün yorulmuş, kirlenmiş terlemişiz. Vücudumuzun her kısmı nasıl terliyor ve terledikten sonra hafif bir yağlı hissi bırakıyorsa aynı şekilde yüzümüz de terliyor ve terledikçe o sıvılar yüzümüzde kalıyor. Temizlenmediğinde yavaş yavaş cildin kendisine nüfuz ediyor ve cilt kalınlaşıyor, grileşiyor çözülemez problemler oluşuyor. Evet, gece yatmadan cilt bakımı için öncelikle cildimizi temizleyici kozmetik jeller ya da evde kendimiz yapabileceğimiz doğal yüz temizleme jelleri ile temizliyoruz. Bu jeller hafif peeling özelliği içeriyorsa çok daha iyi, gözenekleri de tamamen açıyoruz demektir. Fakat unutulmamalıdır ki asıl peeling haftada bir yapılır her gün peeling yapmak cildi bozar yaşlandırır hassaslaştırır. Gözenekleri açılan cildimizin gözeneklerini tonik ile sıkılaştırıyoruz. Tonik işleminden sonra da mutlaka cildi nemlendirmeyi unutmuyoruz.

Sabah kalkınca cilt bakımı

Sabah uyandığınızda yıkamadan önce yüzünüze şöyle bir dokunsanız sanki saatlerdir dışarıdaymışçasına bir kirlilik hissi, bir yağlanma hissi olduğunu göreceksiniz. Bunun için de sabah ilk iş günlük cilt bakımı yaparak başlıyoruz. Sabah cilt bakımında peeling etkili ürünler kullanmanıza gerek yok. Hafif bir yıkama jeli ile yüzünüzü yıkamanız temizliğinizi sağlayacaktır. Yüz temizlemenin ardından da peeling yapmadığınız için tonik yapmanıza gerek yok. Tabiki yüzümüzü temizledikten sonra nemlendirmeyi unutmuyoruz. Eğer hemen ardından dışarı güneş ışığı altına çıkacaksanız yüzünüze nemlendirme etkili ve içinde bol nemlendirici bulunan bir güneş kremi sürmeniz çok daha faydalı olacaktır.