Gözler neden farklı renklerdedir?

tarafından
20
Gözler neden farklı renklerdedir?

İnsanların gözlerinin yalnız iris denilen orta tabakası renklidir. İrisin ortasında göz bebeği vardır ve ışık bu açıklıktan içeri girerek gözlerin arkasına geçer. Saydam tabakanın peşinde yer edinen iris, kaslar sayesinde, gelen ışık miktarına göre göz bebeğinin boyutlarını değiştirir.

Gözlerin renklerinin farklı olmasının sebebi içindeki pigmentlerdir. İris renksiz olsaydı gözlerimize gelen ışık içerden tekrar dışarı yansıyarak görüşümüzü bozardı. Gözlerin renkleri sebebiyle bu yansımayı önler veya en aza indirir. Gözlerin renginin görme fonksiyonuyla alakası yoktur. Gözlerin yansıma görevi için mavi olmuş, kahverengi olmuş fark etmez.

Gözler neden farklı renklerdedir?

İrise rengini veren ‘melanin’ denilen bir pigmenttir. Pigmentlerin iris hücrelerinde dağılışları göz rengini belirler. Eğer bir gözde bunların sayısı çoksa göz rengi kahverengi, azsa mavi olur. Yeşil gözler koyu bir zemindeki yağlı pigmentlerin sarımtırak noktalan oluştururlar. Yeşil göz hayranları için bu renge yağın sebep bulunduğunu öğrenmek şaşırtıcı olmalı.

Koyu renk saçlı ve derili insanların vücutları daha çok melanin ürettikleri için gözleri de çoğu zaman kahverengidir. Açık tenlilerin gözleri ise melanin azlığından mavi yada yeşil olur. Ancak unutmayalım ki göz renginde kalıtım ve genler çok önemli rol oynarlar. Koyu renkli bir insan yedi ggrup gerideki mavi gözlü bir büyüğünün göz rengini alabilir.

Göz renginin göze giren ve retinaya ulaşan ışık miktarı ile bir ilgisi olmadığı benzer biçimde görüş kapasitesi üzerinde de tesiri yoktur. Melanin eksikliği olan ve ‘albino’ denilen beyaz saç, kirpikli hastaların gözleri ışığa çok hassastırlar. Buradan melaninin gözler için ışığa karşı bir koruma işlevi yürüttüğü de anlaşılıyor.

Doğdukları vakit bebeklerin gözleri mavi veya laciverttir. Bunun sebebi vücutlarının henüz kafi pigment üretmeye başlamamış olması ve irisin moleküler yapısı nedeniyle bir tek mavi rengi yansıtmasıdır. Bu durum birkaç ay içinde değişerek, melanin üretimi ile beraber bebekler ömür boyu kalıcı göz rengine kavuşurlar.

Bazı insanların göz renkleri sebepsiz değişebilir. Bilimsel olarak göz renkleri maviden kahverengiye 15 dereceye ayrılır ama araştırmacılara bakılırsa Kafkasya kökenli yetişkinlerin yüzde 10-15′inin göz renklerinde sonradan değişim görülüyormuş ama 15 derecelik skalada 3 dereceyi geçmediği için çok belirgin bir renk farkı oluşmuyormuş.

İki gözün farklı renklerde olması, kedi ve köpeklerin bazı türlerinde yaygınken insanlarda çok ender görülür. Genellikle genetik kökenlidir ve görüş kapasitesini etkilemez. Büyük İskender’in göz renkleri de farklı renklerde olduğu rivayet edilir. Aynı renkteki göze sahip olan birinin sonradan farklı renge dönüşmesi ise ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.