Göbeklitepe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

tarafından
15
Göbeklitepe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göbeklitepe, insanlık tarihi boyunca varlığını sürdüren ve bilinen ilk tapınaktadır. Göbeklitepe’nin keşfedilmesi ile birlikte insanlık tarihine ışık tutan çeşitli bilgilerin gün yüzüne çıkmasını sağlanmıştır. Bu sayede insanlık tarihi ile ilgili çeşitli yorumlamalarda bulunabilmek mümkün hal gelmiştir. Çünkü Göbeklitepe, insanlık tarihi ile ilgili devamlı sorgulanan çeşitli bilgilere de ulaşılabilmeyi sağlamıştır.

Göbeklitepe ile ilgili arkeolojik çalışmalar 1955 yılında yapılmaya başlanmıştır. Arkeologların bu çalışmalar doğrultusunda karşılaştığı bilgiler tüm dengelerin alt üst edilmesini de sağlamıştır. Göbeklitepe’de günümüzde arkeolojik çalışmalar yapılmaya devam ediliyor. Çünkü henüz Göbeklitepe’de ulaşılamayan çeşitli kısımların olduğu düşünülüyor. Peki, Göbeklitepe’nin gerçek efsanesi nedir?

Göbeklitepe Efsanesi

Göbeklitepe 1963 yılında keşfedilen bir tapınaktır. Tarihe bakıldığında aslında Göbeklitepe’nin oldukça yeni keşfedildiğini ifade edebilmek mümkündür. Ancak Göbeklitepe 1963 yılında keşfedilse de Göbeklitepe ile ilgili çalışmalar 1955 yılında başlamıştır. Çalışmalardan elde edilen sonuçlar ise arkeologları oldukça şaşırtmıştır. Göbeklitepe’nin tarihi M.Ö.9600 ile 7300 yılları arasında dayanıyor. Ancak Göbeklitepe bu dönemler boyunca bir yerleşim alanı olarak kullanılmamıştır. Bu doğrultuda Göbeklitepe’nin dini ritüelleri gerçekleştirmek için kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Göbeklitepe’nin bir hac merkezi olduğu ve 6 anıtsal yapının var olduğu kanıtlanmıştır. Göbeklitepe’nin nasıl inşa edildiği ile ilgili de çeşitli efsaneler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 13 bin yıl önce dünyaya çarpan kuyruklu yıldız efsanesidir. Göbeklitepe’deki oymalar bu efsanenin nedenini oluşturmaktadır. Kuyruk yıldızı çarpması doğrultusunda dünya 1000 yıl boyunca buzul çağı yaşamış ve bu dönemde de Göbeklitepe inşa edilmiştir. Ancak bunun bir efsane olduğunu ve gerçekliğinin kanıtlanmadığını ifade edebilmek mümkündür. Bunun yanı sıra günümüzde gizliliğini koruyan ve hala yanıt bulunamayan çeşitli sorularda varlığını sürdürmektedir.

Göbeklitepe Nerededir?

Göbeklitepe, Urfa şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Örencik ve Haliliye köyü civarında yer alan Göbeklitepe’yi ziyaret etmek isteyen kişilerin özel araçlarını kullanmaları gerekmektedir. Bunun dışında Göbeklitepe’ye düzenlenen kültür turları ile de ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Eğer siz de tarihe yön veren bu eşsiz tapınağı canlı olarak görmek isterseniz Urfa yolunu tutmaya başlayabilirsiniz.