Fondöten seçimi nasıl yapılır?

tarafından
11
Fondöten seçimi nasıl yapılır?

Fondöten Çeşitleri ve Yapıları

Cilt yüzeyinde bulunan gözenek görünümü, siyah nokta, akne ve güneş lekeleri gibi istenmeyen görünümler fondöten ve kapatıcı yardımı ile gizlenmektedir. Ancak fondöten cilt tipine uygun olarak seçilmez ise istenmeyen sonuçlar da doğurabilmektedir. Genel olarak cilt tipleri; normal cilt, kuru cilt, karma cilt ve yağlı cilt tipi şeklinde sıralanabilir. Cilt tipleri farklı olduğu gibi fondöten çeşitleri de buna göre farklılık göstermektedir. Cilt tipine göre fondötenlerin formları değişkenlik kazanmaktadır. Bunlar; likit fondöten, sıkıştırılmış fondöten, stick fondöten(katı halde olan) ve köpük fondötenlerdir.

Cilt Tipine Göre En İyi

Yağlı cilt tipi için önerilen fondötenler genel olarak yağsız, su bazlı ve mineral yapıda fondötendir. Bu tip fondötenlerde herhangi bir bitkisel yağ ya da mineral yağ bulunmamaktadır. Bu sayede cilt yüzeyinde akne ve geniş gözenekler bulunan kişilere önerilen en iyi fondötenler arasındadır. Form olarak ise stick yahut köpük formda bir tercih yapılabilmektedir. Kuru cilt tipi için ise en uygun fondötenler, yağlı cildin tam aksine yağ bazlı fondötenler kullanılmalıdır. Kuru cildin yüzeyinde yağ dengesi gün boyu korunmalıdır. Genel olarak likit formda olan fondötenler kuru cilt tipi için oldukça uyumludur.

Karma cilde sahip olan kişiler ise sıkıştırılmış pudralardan fayda sağlayabilmektedir. Mat bir yapıda olan likit fondötenler başlangıçta kremsi, cilt ile bütünleştikten sonra pudra kıvamına geçmektedir. Bu sayede gün içerisinde meydana gelen T bölgesi yağlanması önemli ölçüde azaltılmaktadır. Normal cilt tipi için ise fondöten yahut BB krem olarak adlandırılan daha ince yapılı mineral ürünler oldukça uygundur. Genel olarak daha doğal bitişe sahip likit formlu fondötenler normal cilt tipi için son derece idealdir.

Ten Rengine Göre En İyi Fondöten Seçimi

Fondöten seçimlerini etkileyen unsurlar arasında renk seçimi de bulunmaktadır. Bu noktada, renk yelpazesi fondötenlerde oldukça geniş tutulmaktadır. Ancak fondöten seçiminde en zorlayıcı noktalardan bir tanesi olan ten rengine göre en iyi fondöten seçiminde bir altın kural bulunmaktadır. Fondöten renk seçimi yaparken mutlak suretle boyun hizasında denenerek seçilmelidir. Boyun ve yüz arasındaki ton farkı ne kadar az ise renk cilt tonunuzla o kadar uyumlu olacaktır.