Eski Çağlarda Moda Olan Şeyler

tarafından
11
Eski Çağlarda Moda Olan Şeyler

Eski Çağlarda Olan Şeyler

Eski çağlarda moda olan şeyler aslında yüzlerce yıllık moda trendleri, kadınların daha çekici görünmesini sağlamaya odaklanmışken, aynı zamanda, takan kişinin – erkekleri kontrol etmek ve sosyal olarak tanımlamak için bir araç olarak kullanılıyorlardı. Her ne kadar moda tartışmalı bir şekilde her zaman politik hale getirilmiş olsa da, bazen her şeyin garip, sıradışı ve üstteki her şeyi incelemekten yana olan şeylerin ciddi yanlarını geride bırakmakta eğlencelidir. Aşağıda Ortaçağ zamanlarından, eski dönemlerden ve daha fazlasından alınan en tuhaf moda trendlerinden bazıları mevcut. İnsanların toz peruklar giymesinin nedenini öğrendiğinizde memnun olacaksınız.

Siyah dişler

İngiltere’nin Tudor çağ başlarında şeker kolayca ulaşılabilir değildi. 1. Elizabeth’in çağına geldiğimizde, her yerde (çok yüksek bir maliyetle olsa da) tatlılar vardı. Telgraf gazatesine göre Elizabeth’in dişleri siyah ve çürükdü, hatta bazı insanlar onu anlamakta zorlandığından bile şikayet ediyorlardı. Elizabeth sadece şeker ve tatlı bağımlısı olmuş olsada; İngiltere’de kısa ömürlü bir moda trendi yarattılar: Kadınlar, şeker satın alabilmek için yeterli paraya sahip olduklarını, üstün olduklarını kanıtlamak için dişlerini bilerek kararttılar.

Hobble etekler
(altı-dar)

“Hobble” köpekler koşmasını önlemek için bacaklarının birbirine bağlanması için kullanılan bir terimdir. Yirminci yüzyılın başlarında, hobble etek aynı şeyi kadınlara yapmaya çalıştı. Özellikle kadınları yavaşlatmak ve büyük adımlar atmasını önlemek için tasarlanan hobble etek, kadınların o zamanların nasıl görüntülendiğine dair kesinlikle semboliktir. Metropolitan Sanat Müzesi’ne göre, ilk hobble etekler, Paul Poiret adında bir Fransız tasarımcıya ait.


Bloomer Takımları

Giysi kendi başına ilginçti, ama belki de halkın tepkisi halkın tepkisi oldu. Hikayenin öyküsü şöyle: 1850 yaşındaki Elizabeth Smith Miller isimli bir aktivist, kısa bir elbise ya da yelek ile ayak bileklerine toplanmış gevşek pantolonlardan oluşan bir çiçekçi kıyafeti giydi. Diğer kadınlar da bunu mantıklı bulmuşlardı, ama BBC’ye göre, çok sıkıcı olduğu için sokaklarında sık sık taciz edilmişti. Temel olarak, gafil takım elbise bugünün modern gün mini etekle aynı şekilde uyandırdı. Sonuç olarak günümüzde çiçekçi kıyafeti giyme eğilimi sona erdi.