Doğru Ruj Rengi Seçiminde İpuçlar

tarafından
13
Doğru Ruj Rengi Seçiminde İpuçlar

markalarının birden çok ruj koleksiyonları mevcuttur. Haliyle bu kadar çok ruj renkleri arasında doğru ruj seçimi yapmak fazlası ile zordur. Koyu, mat, nüde ya da parlak… Ruj renkleri arasında kalıp yanlış seçimi yapmamak için öncelikli olarak cilt tonunu ve giyeceğiniz elbiselere dikkat edip bunlara tamamlayan bir ton seçmeniz gerekmektedir.


Ruj için Cilt Alt Tonunu Seçin

Öncelikli olarak cildinizi doğal ışık altında inceleyip cilt alt tonunuzu belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için bileğinizdeki damarlara da göz atmanızda yarar vardır. Eğer damarlarınız mor ve mavi görünüyorsa cildiniz soğuk alt tonlu anlamına gelir. Eğer ki yeşil görünüyorsa sıcak alt ton bir cilt yapısına sahipsiniz anlamı çıkar. Ayrıca her iki renge de sahipseniz eğer nötr bir cilt alt tona sahipsiniz.


Sıcak Alt Ton mu? Soğuk Alt ton mu?

Gümüş ve altın takılarını da deneyerek cilt alt tonunuzu inceleyebilirsiniz. Altın takılar daha iyi ve güzel duruyorsa sıcak alt tonuna sahipsiniz. Gümüş takılar daha iyi duruyorsa eğer soğuk alt tona sahipsiniz demektir.
Sıcak alt tonlu bir tene sahipseniz eğer soluk pembe, şeftali tonlarında nüde, ve bronz rujlar tam olarak size uygun rujlardır. Soğuk alt tonlu bir cildiniz var ise kızılcık, yumuşak mocha ve şarap kırmızısı ruj renkleri size uygundur.


Günlük Ruj Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Günlük ruj seçimi her kadın için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Ruj rengi seçmek için dudağın doğal renginden 2 ton daha koyu rujlar tercih edilmelidir. Ruju sürerken sadece alt dudağınıza uygulayıp üst dudak ile arasındaki farka dikkat edebilirsiniz. Eğer çok fazla koyu duruyorsa eğer biraz daha düşük tonlu ruju tercih edebilirsiniz.


Dudaklarınızı Kalın mı Yoksa İnce mi Göstermek İstiyorsunuz?

Öncelikli olarak rujla dudaklarınızı kalın mı yoksa ince mi göstermek istediğinize karar vermeniz gerekir.
Olduğundan daha kalın göstermek istiyorsanız eğer ışıltılı tonları ve açık renkleri rujları tercih etmeniz gerekir. Aksine daha ince göstermek istiyorsanız eğer mat bitişli ve koyu gölgeli rujları tercih edebilirsiniz.


Doğru Kırmızıyı Bulmaya Çalışın

Birçok kadın kırmızı ruju fazlası ile sevmektedir. Ancak kırmızı renk rujun birçok tonu mevcuttur. Doğru tonu bulmak için kılavuzunuz her zaman teninizin rengi olsun.
Sıcak Alt Tonlar: Mandalina, mavi tabanlı kırmızı ve mercan
Soğuk Alt Tonlar: Şarap ve koyu şarap, metalik yakut kırmızısı ve ahududu


Mutlaka Deneyin

Ruj satın almadan önce kesin ve emin olduğunuz ruju satın almadan mutlaka deneyiniz. Bunun için satın alacağınız mağaza size aparat verebilir. Eğer aparat vermek istemiyorsa ve sizde ruju orada dudağınızda denemek istemiyorsanız eğer ruju parmak ucunuza sürerek renk tonunu inceleyebilirsiniz. Bunun nedeni ise parmak uçlarınızın renk tonu dudak renk tonuna fazlası ile yakın tonlardadır.