Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

tarafından
12
Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hem ayakkabı seçiminde doğru noktalar bilinmelidir hem de ayak hijyeninin nasıl olacağı konusunda yeterli ve gerekli bilgilere sahip olunmalıdır. Sağlık açısından önem arz eden bakımına dikkat edilmesi gereken organlar birisi de ayaklardır. Ayaklar gün boyunca türlü deformasyonlara uğrar ve bakımsız kalır. Bu durum sebebiyle duruşunu ve hijyenini göz ardı edip yapılan yanlış davranışlar ilerleyen zamanlarda farklı olumsuz unsurlar doğurabilir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanlarının verdiği bilgiler ışığında ayakkabının doğru şekil ve kalıpları ayak tipine göre araştırılmalı aynı zamanda ayak sağlığını riske atacak herhangi bir durumdan kaçınılmalıdır. Yüksek topuklu ayakkabılar ayak şeklini bozduğu için gün içinde pek tercih edilmemelidir. Son zamanlarda sıkça tercih edilen babetlerde direk ayakları yere temas ettirdiği için ayak sağlığına engel teşkil edebilirler.

Yüksek Topuklu Ayakkabı Ayakları Yoruyor

Çok yüksek topuklu ayakkabı giymek ayakları yoruyor. Bu ayakkabılar ayaklara gereğinden fazla yük bindirdiği için ayak sağlığını olumsuz etkiliyor. Topuklu ayakkabılarda topuk yüksekliğinin en fazla 3-4 cm olması gerekiyor. Aksi takdirde ayaklarda hissedilen basınç yüzünden kemikler deformasyona uğruyor. Giyilen yüksek topuklu ayakkabılar bel ve omurga ağrılarına sebep oluyor. Kaslarda aşırı gerilme ve kasılma olduğu için diz ve kalçalarda bu durumdan etkileniyor. Özellikle ayakta bulunan bazı sinir noktaları aşırı yük bindirmeden dolayı harabiyete uğruyor. Uzmanlar bu ayakkabıları günlük hayatta tercih edilmemesi konusunda uyarıyor. İleride yaşanan daha ağır sorunlardan kaçınmak için yüksek topuklu ayakkabı giymemek gerekiyor.

Alışverişte Babet Ayakkabılar Tercihiniz Olmasın

Ayak sağlığını olumsuz etkileyen bir diğer ayakkabı modeli babet ayakkabılardır. Görüntüsü ile rahat ve kullanışlı olarak algı yaratsa da babetler ayak yapısını bozuyor. Babet giymek ayakların şekil ve kemik yapısını deforme ediyor. Çok fazla yere temas ettiği için ayağa binen yük dağılımını arttırıyor. Dolayısıyla ayakların babet içinde düz bir pozisyonda olması adım atarken bacak adalelerinde kasılmaya neden olabiliyor. Ayak bileğinin daha rahat etmesini sağlayan ayak tabanına uygun ayakkabıların tercih edilmesi gerekiyor.

Ayak Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayak sağlığını tehdit eden faktörler arasında öncelikle doğru ayakkabı kullanımı gelir. Ayak yapısına uygun ayağı yormayacak ayakkabılar giyilmesi gerekir. Bel ve omurga sağlığını riske atacak ayakkabı modellerinden uzman durmak gerekir.
Ayak hijyeni oldukça önemlidir. Ayakların sabah ve akşam olmak üzere günde 2 sefer ılık suyla ve sabunla yıkanması gerekir. Daha sonra temiz bir havlu ile kurulanmalıdır. Ayaklar ve parmak aralarının nemli kalması ayakta mantar oluşumunu tetikleyebilir.
Ayak hastalıklarından korunmak için başkasının giydiği ayakkabı ve terlikler giyilmemelidir. Aksi takdirde mantar enfeksiyonu, ayak egzaması gibi birçok hastalık ile karşı karşıya kalınabilir.
Çorap seçiminde dikkat edilmesi gereken nokta çorapların pamuklu olmasıdır. Naylon veya sentetik çoraplar ayaklarda ter oluşuna sebep olduğu için sağlık açısından uygun değildir.
Ayak tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Uzayan tırnakta tırnak batmasına sebep olurlar. Ayak tırnaklarında herhangi bir kalınlaşma, şekil bozukluğu ya da renk değişimi görülürse hemen doktora başvurmak gerekir.