Çocuklu evde hayvan beslemek

tarafından
10
Çocuklu evde hayvan beslemek

Birçok kişi çocuk sahibi olduktan sonra çocukla aynı evde evcil hayvan beslemenin çocuğun sağlığı ve de psikolojisi açısından olumsuz sonuçlanacağını düşündüğü için tereddüte düşer ve bu fikirden vazgeçer. Ya da çocuk sahibi olmadan önce evcil hayvan beslemekte olan bireyler çocuk sahibi olacaklarını öğrendikten sonra evcil hayvanlarına kalacak başka bir yuva arama telaşına düşerler. Peki çocukla evcil hayvan aynı evde olmaz diye kesin bir kural var mı?

Hangi Koşullarda Çocuklu Evde Evcil Hayvan Beslenmesi Uygun Değildir?

Hayvan alerjisi birçok insanda yaygın olarak görülen, sebebi çok kesin bir şekilde bilinmemekle birlikte herhangi bir hayvanla uzun süre temas etmeden yani aynı ortamda yaşamadan önce de ne yazık ki ortaya çıkmayan sinsi bir sorundur. Çocuklarda da görülmesi oldukça muhtemel bu sorundan ötürü aileler evcil hayvanlarından vazgeçmek zorunda kalmakta ve hayatı boyunca da o çocuğun hayvanlarla tekrardan uzun süre temasını engellemiş olmaktalar. Ancak hayvan alerjisi tedavisi olan, zararı bulunmayan basit ihtiyaçlarla ortadan kaldırılabilen bir problemdir. Yine de çocuğunuz ilk bir, bir buçuk yaşına girinceye dek bağışıklık sisteminin henüz tam gelişmemiş ve hastalıklara çok açık olmasından dolayı evcil bir hayvan sahiplenmeyi erteleyebilir ya da hayvanınızı bir süre başka bir yerde misafir edebilirsiniz. Hayvanların kıl tüyü ise diğer bir sorunsaldır. Yaygın inanışın aksine çok dökülen kedi kılı gibi kıllar nefes yoluyla yutulduğunda mideye zarar vermemekte, zaten vücuttan atılmaktadır. Ancak söz konusu çocuğunuz olduğu için biraz daha dikkatli ve titiz davranmakta da yarar var.

Çocuklarla Hayvanlar Arasında Sağlıklı İletişim Sağlama

Çocuğunuz küçükse evcil hayvanınıza zarar vermeye kalkabilir, onunla iletişimini vurma, bağırma gibi yöntemlerle kurmaya çalışabilir. Ya da sonradan aileye dahil olan çocuğunuza karşı evcil hayvanınızın tavrı beklediğinizden sert ve büyük olabilir. Bu gibi durumlarda her iki tarafı da birer birey olarak kabul edip davranışlarınızdaki denge ve sözlerinizle birbirlerini kabul etmelerini sağlayabilirsiniz. Sizin ilginize sahip olan tek canlı olmaları sebebiyle bu ilgiyi paylaşacak olmaları kıskançlıklara yol açsa da aralarında sevgi bağına dayalı bir iletişim oluşmasını sağladığınızda her şeyin çok daha kolaylıkla hallolduğunu göreceksiniz. Çocuğunuz evcil hayvanınızı sevmeye başladığında onu en yakın arkadaşı olarak bile kabul edecektir.

Evcil hayvan beslemek sahip olunan birçok şehir efsanesinin aksine çocuğunuzun doğal çevre ve diğer canlılarla iletişimini de kuvvetlendireceğinden, onun gelişimine de olumlu yönde katkı sağlayacaktır.