Çin Yer Altı, Terracotta Ordusu

tarafından
15
Çin Yer Altı, Terracotta Ordusu

Her an cenka hazır bir şekilde, İlk Çin imparatoru Qin Shihuang ile beraber yer altına gömülen ‘Terracotta Ordusu’ yahut diğer bir ifade ile ‘Toprak Askerler’ :

Dünyanın en ilgi çekici imparator mezarı olarak önde gelen bu mezar yaklaşık 2 bil yıl önce Çin tarihinin en önemli kişilerinden önde gelen imparator Qin Shihuang tarafınca inşa ettirilmiş.

Mezarı yaptıran Qin (M.Ö 259-M.Ö 210), Çin feodal toplumunun ilk imparatoruydu ve bu mezarlığın diğer adı da bu imparatorun adını taşıyan Qin Shihuang mezarlığıdır.
İmparator Qin’in 13 yaşında tahta geçmiş ve ilk işi olarak da bu mezarlığın hazırlıklarına başlamak olmuş. Ayrıca Çin Seddi inşasını başlatan imparator olduğu belirtiliyor.

Mezarlık ilk kez 1920 senelerında bir köylünün şans eseri tarlasını kazarken bulmuş olduğu büyük bir taş asker yardımıyla fark edilmiş sadece köylü korkup askerleri tekrar gömmüş. 1974 yılına gelindiğinde ise yine köylü halkı kuyu açmak için kazı yaparken tekrar fark edilmiştir.

Zamanı kayıtlara gore, ortalama 20 milyon nüfusa sahip olan Qin İmparatorluğu’nda bu gömütın inşası için 700 bin birey çalışmış ve 37 senede tamamlanmış.

Heykellerin en ağırı 300, en hafifi ise 100 kilo kadar gelmekte. Ayrıca boyları ortalama 1 metre 80 santim civarındadır.

Mezarlık inşa edildiğinde, 120 metre yüksekliğe ve 500 metre genişliğe sahipmiş sadece günümüzde bu rakamlar 76 metre yüksekliğe ve 100 metre genişliğe kadar inmiş.

İmparator Qin, hayatı süresince kullandığı her şeyi bu yeraltı mezarına taşımış hatta çocuk doğurmayan cariyeler ve gömütü inşa eden ustalar bile onunla birlikte toprağa gömülmüştür. Bunun amacı ise cariyelerin başkalarıyla evlenmesini, mezar bilgilerinin dışa sızmasını önlemekti.

Ama aslen ilk başlarda Qin, 4000 çocuk ile beraber gömülmek istemiş fakat halkın isyan etmesini önlemek için vezir, bunun yerine gerçek şeklinde görünen asker ve at heykelleri yapılmasını önermiş ve Qin’de bu öneriyi beğenip bu şekilde yapılması için emir vermiş.

Bölgede yaklaşık 600 yeraltı ordusunun doğrusu buna benzer çukurlar olduğunu belirten uzmanlar bu mezarların hemen hemen yüzde 25 civarının açıldığını belirtmiş. Bazı mezarların boş olmasının sebebi ise Qin’in ani ölümünden dolayı projenin tamamlamamasına yorumlanıyor.

Aslında bu heykeller imparatorun askerleri ve kıyafetlerinden tutunda ten rengine kadar ve hatta yüzleri bile bire bir yansılamak edilerek yapılmış.

Uzmanların sebebini anlamadığı öteki bir olay ise heykellerin gün yüzüne çıktığında yedi gün içinde orijinal hallerini kaybederek toprak rengini almaları olmuş. Bundan dolayı de halen küçük bir bölümü gün yüzüne çıkarılabilmiş.

Ek olarak bu ordular öyle bayağı bir halde dizilip gömülmemiş. Bu askerler meydanda harpa hazır bir konumda dizilmiş ve farklı rütbede olan askerler şeklinde ve gene döneminde en ileri savaş stratejisine uygun bir halde gömülmüş.
Uzmanlara gore bu heykellerin yapımında ileri bir teknoloji kullanılmış. Çünkü her bir heykel, kile şekil verilme suretiyle oluşturulmuş ve arkasından da heykellere açılan bir delik ile 300-900 aşama içinde fırınlanmış. Uzmanlara gore bu delikler yüksek sıcaklıkta heykellerin patlamaması için açılmış fakat daha sonra her biri kapatılmış.

Heykellerin hepsi, Çin’in ilk imparatoru Qin Shihuang’ın koruma birliğindeki askerlere nazaran yapıldı ve bu heykellere dikkatli bir şekilde bakılmış olduğunda nereli oldukları da anlaşılmaktadır. Çünkü Çin’in doğusunda ve batısında yaşayanların görünüşleri farlıdır.

Qin Shihuang gömütı’nın büyük tarihi bir kıymet taşımasında dolayı, 1987 yılında UNESCO tarafınca Dünya Kültür Mirasları sıralaması’ne alınmıştır.