Alkali diyeti ile kilo verme

tarafından
11
Alkali diyeti ile kilo verme

Yaşantımıza baktığımızda canlı cansız tüm varlıkların bozulmadan bir düzen içerisinde beraber kalabilmelerinin tek yolunun denge olduğunu kolaylıkla görebiliriz. Dünya’nın Güneş etrafında dönerken yörüngeden çıkıp boşlukta savrulmamasının, uzaydaki yıldızların üzerimize düşmemesinin, geoid şeklindeki gezegenimizde denizlerdeki ve okyanuslardaki suyun dökülmeden yerlerinde durabilmesinin tek açıklaması dengedir. Vücudumuz da aynı şekilde dengeli beslenmemize ihtiyaç duyar. Sindirim sistemimizin 7.4 olan bazik seviyedeki pH’ını genelde tükettiğimiz yiyecekler asidik olduğu için bozar ve yaşımız ilerledikçe hem mide hem de kilo problemleriyle karşı karşıya kalırız. Alkali diyeti bu dengeyi korumamız için bulunmuş bir yöntemdir.

Alkali Diyeti Yapanlar Ne Yapmalı?

Bu diyeti yapmak sandığınızdan çok daha kolay. Çünkü yalnızca tek bir malzeme gerektiriyor. Saatlerce uğraşmak yok, yüzlerce liralık masraf yok. Her gün içtiğiniz içme suyunuzun içine yaklaşık bir litrelik suya bir tatlı kaşığı karbonat ekleyerek alkali suyunuzu elde edebilirsiniz. Karbonatın tadından rahatsız olursanız ya da kullanmak istemezseniz eczanelerde suyunuzun pH seviyesini yükseltip bazik hale getirmeye yarayan toz ürünler de satılıyor. Onlardan faydalanabilirsiniz.

Alkali Diyeti Zayıflatır Mı?

Alkali su ile midenizin besinleri daha iyi sindirmesi sağlanacağından vücudunuzun besinlerden aldığı enerji miktarı azalır. Böylece kilo vermeye başlarsınız. Sadece bazik su değil sebze ve meyveleri yoğun olarak tüketmek de bu diyetin bir parçasıdır. Kilo verme hızı aşırı kilolu kişilerde çok daha fazla olabileceği, hatta ayda 15 kiloya kadar çıkabileceği gibi sağlıklı bireylerde ayda 2 ila 5 kilo arası kayıp normaldir. Vücut kilo kaybedip diyetin düzenine alıştıkça da kilo verme hızınızda düşüş olacağını unutmayın.

Alkali Besinler Hangileridir?

Alkali özelliğe sahip besinler oldukça fazla. Günlük öğünlerimizde de sıkça tükettiğimiz yumurta, incir, kavun, koyun ve keçiden elde edilen süt ürünleri, lor ve üzüm pekmezi gibi ürünler; orta derecede alkali üretimini desteklerken hindistan cevizi ve badem sütü, limon, avokado ve greyfurt gibi tropikal iklim meyveleri oldukça yüksek alkali oranına sahip ürünlerdir. Balık ürünleri ise alkali özelliği fazla olmamasına rağmen hiç yoktan iyidir sınıfında yer aldıkları için tüketebileceğiniz besinlerdir.

Alkali Diyeti Yapanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Alkali diyeti sağlıklı beslenmeyi teşvik eden, temelde vücudu sahip olduğu doğal dengeye tekrar ulaştırmayı hedefleyen bir diyettir. Sebze ve meyve tüketiminizi programınızda yoğun olarak tutmaktan çekinmeyin. Bu dönemde asitli içeceklerden, hazır meyve sularından olabildiğince uzak durun. Konserve ve salamura edilmiş ürünler yerine taze besinler tüketin. Hayatınızdan yağ, tuz ve şekeri olabildiğince uzaklaştırın. Ancak yağlı tohumlar sindirim sisteminiz ve bağırsaklarınız için faydalı olduğundan bunları gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Diyetin bir yaşam biçimi olduğunu lütfen kabullenin. Bir ay yapıp sonra bırakacağınız diyetlerin uzun vadede vücudunuza zarar vereceğini, verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri almanıza neden olabileceğini unutmayın.