Aleo Vera Jeli ile Bakım Nasıl Yapılır?

tarafından
11
Aleo Vera Jeli ile Bakım Nasıl Yapılır?

Jeli ile Bakım Nasıl Yapılır?
Cilt bakımı, denince doğal olarak akla aloe vera geliyor. Peki bakım nasıl yapılır? Nedir bu aleo vera? Alternatif tıp uzmanlarına göre doğadaki en mucizevi bitkilerden bir tanesi de sarısabır olarak da bilinen aloe vera bitkisidir. Genel olarak zambakgiller familyasından olarak özetlenebilecek bu Afrika kökenli bitki, medikal ve kozmetik sektöründe oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Aloe vera bitkisinin yapraklarını kırmak sureti ile açtığınızda, içerisinden jel forma sahip bir sıvı çıkmaktadır. Bu jel yaygın adı ile aloe vera jeli olarak bilinmektedir.

Aloe vera jeli insan cilt ve vücut sağlığına yararlı enzim, mineral, değerli aminoasitler ve vitaminler içermektedir. Aloe vera jelinin güzellik sektöründe sıklıkla kullanıldığını söylemek mümkündür. Hem dermokozmetik hem de doğal içeriğe sahip ürünleri ile seçkin kozmetik firmaları aloe vera jeli ile birçok ürün tasarlamaktadır. Birçok şampuan, el ve vücut losyonu, nemlendiriciler ve tonikler bu jel ile yapılabilmektedir. Herhangi bir ürün ile kullanmak istemeyen kişiler ise evde bulunan aloe vera bitkisini birçok amaç için kullanabilmektedir.

Cilt Bakımında Aloe Vera Jeli Kullanımı
Özellikle cilt ve saçlar için oldukça faydası bulunan aloe vera jeli ile maske, bakım kürleri ve nemlendiriciler hazırlamanız mümkündür. Cilt temizliğinde etkili rol oynayan aloe vera jeli; ergenlik sivilceleri, siyah nokta, nemsiz kalmış ciltler için de son derece uygun bir alternatif tıp kaynağıdır. Hücre yenileyici ve arındırıcı özelliği ile düzenli kullanımda cilt dokusunda yenilenme belirtilerini hızlandırırken, yaşlılık belirtilerini de en aza indirmeye yardımcı olmaktadır.

Faydaları saymakla bitmeyen aloe vera jelini yaprağından kırdığınızda ikiye ayırabilirsiniz. Bu sayede içerisindeki organik jelli kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Ardından gül yağı, badem ve argan yağı gibi cilt yenileyici ve nemlendirici özelliğe sahip karışımlar hazırlayabilirsiniz. Temizleme ve arındırmanın yanı sıra masaj yaparak uygulandığında, yorgunluk kaynaklı cilt deformasyonun da önüne geçebilmektedir. Sivilce ve ergenlik kaynaklı akne tedavisine yardımcı bir görev üstlenen aloe vera jelini haftada bir yahut iki defa cildinize yahut lokal olarak sivilce üzerine uygulayabilirsiniz. Kuru ciltler için ise hassasiyet kaynaklı kızarıklık ve kaşıntıların giderilmesinde aloe vera jeli koruyucu bir tabaka oluşturmaktadır.

Saçlar İçin Aloe Vera Jeli
Saçlar için aloe vera ise besleyici vitaminler barındıran jeli, elma sirkesi ile karıştırıp saç diplerinize uyguladığınızda ise saç dökülmelerinin önlenmesine yardımcı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Organik ve içeriği temiz bir ürün arayanlar için son derece ideal olan aloe vera jelini evinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Organik olarak evde kendiniz bakım kürleri yapabileceğiniz gibi, içeriğinde aloe vera bulunan cilt ve saç bakım ürünlerini de bu noktada tercih edebilirsiniz.