21 Gün Kuralı Nedir?

tarafından
20
21 Gün Kuralı Nedir?

21 Gün Kuralı Nedir?

normalde alışkanlıklar beynimizde 20 gün sonunda netleşir, kazanılır yani bu süre boyunca aynı davranışı ısrarla yapabilen biri 21. Günde alışkanlık kazanmış olur. İşte tam olarak bunu içerir.

21 gün kuralını irdeleyecek olursak; sadece irade kullanarak kazanmaya çalıştığımız davranışlar kısa zamanda işe yarasa da bütünüyle o davranışı kazanamayız çünkü bilinçaltımız bize eski davranışa dönmemiz için sürekli baskı yapar, beynimiz bize sürekli olarak eski olanın güzel olduğunu söyler. Oysa 21 gün kuralı: 21 gün boyunca o etkinliği inatla yaparak bilinçaltımızı olumlama yöntemiyle alt etmeye çalışmaktır bir nevi.

21 Gün Kuralını Nerelerde Kullanabiliriz?

21 gün kuralını hayatımızın nerelerine dahil edebiliriz diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu sorumuzun bir sürü yanıtı olabilir. Örneğin 21 gün kuralını kilo vermek isteyen biri için 21 gün diyet programına dönüştürebiliriz. 21 gün boyunca belirlediğimiz 3 zararlı maddeden (şeker, beyaz un, tuz gibi) uzak durarak yaşamayı deneyimleyebiliriz. Ya da sadece olumlama yapıp bedenimizi ödüllendirmek için 21 gün diyetimizi çay ve kahve gibi içeceklerimizden şekeri çıkartarak deneyebiliriz. 21. Günün sonunda kendinizi nasıl hissettiğinize siz bile şaşıracaksınız. Ve aynı zamanda kilo verme konusunda tavsiyelerimizi de bu yazıdan takip edebilirsiniz.

21 gün kuralını hayatımıza dahil etmenin değişik yollarından biri ise 21 gün kitap etkinliği yapmak. Ya da 21 gün kuralını çocuğuna kitap okutmakta zorlanan bir annenin kullandığını hayal edelim. 21 gün kitap etkinliğinde anne ve çocuk 30 dakikalık kitap okuma saatini 21 gün boyunca aksatmadan devam ederler. 21 günün sonunda her ikisi de fark etmeden 21 gün kitap aktivitesini devam ettiriyor olacaklar. Sadece 30 dakika harcanan bir ilgiyle çocuğun ve ebeveynlerin hayatına katılacak olumlamayı bir düşünün.

Eğer siz de 21 günde bilinçaltınızın size yaptırmadığı şeylere yapabileceğinize inanıyorsanız; 21 günde güç içinizde ya da şekersiz 21 gün gibi 21 gün kuralını içeren kitapları okursanız 21 gün diyet ya da 21 gün kitap aktiviteleri için kendinize bir yol haritası çıkartabilirsiniz. Bu konuda unutmamanız gereken sizi zorlayacak sadece 20 günün olduğu ve 21. günde artık o alışkanlığa sahip olabileceğiniz gerçeğidir.