2018’de Askeri olarak en güçlü ülkeler

tarafından
10
2018’de Askeri olarak en güçlü ülkeler

Her yıl ülkelerin askeri güçlerini ölçen ve ülkeleri bu doğrultuda sıralayıp yayınlayan bilgiler, 2018 yılı için sıralamasını geçtiğimiz günlerde yayınladı. Türkiye’nin 9. Sırada yer aldığı bu listeyi gözden geçirmek, detaylarını öğrenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz. Globalfirepower.com’a göre 2018’de Askeri olarak ;

Sıralama Hangi Kriterlere Göre Belirleniyor?

Askeri gücü saptamak için site tam 55 farklı kaynağa ve metoda başvurmaktadır, ardından hepsinin ortalaması alınmaktadır. Bu kaynakların içinde rütbeli ve rütbesiz askerlerin sayısı, askeri alanda kullanılan silah sayısı vardır. Fakat, silah sayısının adedinden çok silahların çeşitliliğine, kullanım şekline ve gücüne bakılmaktadır. Bunların yanında kara, deniz ve hava güçlerinde bulunan kaynakların miktarı, nükleer silahlar, coğrafi faktörler, doğal kaynaklar, lojistik esneklik ve lojistik gücü, yerel savunma sanayi ve endüstrisi, denize olan kıyısı, komşuların sayısı, sınırların uzunluğu ve güvenliği, Nato’ya veya benzeri müttefiklerle ilişkisi ve ekonomik durumu gibi birçok durum göz önünde bulundurulur. Bu şekilde 136 ülkenin askeri gücü hesaplanmıştır ve sıralanmıştır.

Askeri Alanda Ülkeler

Yıllardır olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri yine listenin birinci sırasındadır. ABD 2018 yılı itibariyle 1,2 milyon aktif askeri personele, 647 milyar dolar savunma bütçesine, 415 gemilik deniz kuvvetine, 13.362 uçaklık hava kuvvetine, 5884 savaş tankına, askeri açıdan sorun olmayan bir sınıra sahiptir. Listenin ikinci sırasındaki Rusya, askeri güç olarak ABD’ye bu sene çok yaklaşmıştır. Rusya’da 1 milyon aktif askeri personel, 47 milyar dolarlık savunma bütçesi, 352 gemiden oluşan deniz kuvveti, 3914 uçaktan oluşan hava kuvveti, 20.300 savaş tankı vardır. Rusya’nın ABD’den önde olduğu nokta kara kuvvetleri araçlarıdır. Üçüncü sırada ise 2,2 milyon aktif askeri personel ile bu sayıda lider olan Çin vardır. Çin’in savunma bütçesi 151 milyar dolardır. 714 gemiden oluşan deniz kuvveti, 3035 uçaktan oluşan hava kuvveti bulunmaktadır. Bu sayıların yanında geniş topraklara ve askeri üslere sahip olması Çin’i listede üçüncü sıraya yerleştirmiştir.

 

Türkiye’nin Askeri Gücü Ne Kadar?

Dördüncü sıradaki Hindistan, beşinci sıradaki Fransa, altıncı sıradaki Birleşik Krallık, yedinci sıradaki Güney Kore ve sekizinci sıradaki Japonya’dan sonra dokuzuncu sırada Türkiye gelmektedir. 2017’de sekizinci sırada bulunan Türkiye, Güney Kore’nin öne çıkmasıyla gerilemiştir. Türkiye’nin 350 bin aktif askeri personeli ve 10,2 milyar dolarlık savunma bütçesi bulunmaktadır. Bunun yanında Türkiye, 194 gemiden oluşan bir deniz kuvvetine sahiptir. Bunların 12’si denizaltı, 16’sı fırkateyn, 10’u korvettir. Türkiye’nin uçak gemisi ve destroyeri bulunmamaktadır. 1056 uçaktan oluşan uçak kuvvetine sahip Türkiye’nin 2446 savaş tankı vardır. Ayrıca Türkiye, askeri uçakların iniş yapıp kalkabileceği 98 hava alanına da sahiptir. Bütün askeri kriterler göz önünde alındığında dokuzuncu sırada bulunan Türkiye, askeri alanda Almanya, İtalya, İran, İsrail, İspanya, Mısır, Brezilya, Pakistan gibi ülkelerden daha güçlüdür.